25.03.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hücresel Solunum Nedir?

Hücresel Solunum Nedir?

İçindekiler

Hücresel Solunum Nedir? Hücreler, canlılığını devam ettirmek ve çoğalmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Fotosentezle üretilen glikoz, yağ asidi, gliserol, aminoasit gibi organik besinler, solunum olayında hücreler tarafından kullanılarak enerji (ATP) elde edilir. Bu olaya hücresel solunum denir.

Solunum Nedir?

Solunum, tüm canlı organizmaların hayatta kalabilmesi için gerekli olan temel işlemlerden biridir. Okul otobüsünü yakalamak için koşarken daha hızlı nefes alıyorsun. Bunun nedeni vücudunuzun koşu için ekstra enerji gerektirmesidir. Bu hızlı nefes alma ile sonuçlanır. Soluk alma, solunumun ayrılmaz bir parçasıdır ancak bir bütün olarak vücudumuzu devam ettiren bir olgudur.

Basit bir ifadeyle, solunum , yediğimiz besinlerin faydalı enerjiye dönüştürüldüğü süreçtir. Bildiğimiz gibi, hücre bir yaşamın yapısal ve işlevsel birimidir ve her hücre işlevlerini yerine getirmek için enerji gerektirir. Bu nedenle, vücudumuzun en küçük seviyesinde gerçekleşen solunum, yani hücresel seviye, hücresel solunum olarak adlandırılır. İşlem her bir hücrenin işlevini kusursuz bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Solunum Nedir?

Hücresel solunum

Hücresel solunum, yiyeceklerden elde edilen biyokimyasal enerjiyi adenosin trifosfat (ATP) adı verilen kimyasal bir bileşiğe dönüştürmek için hücrelerin içinde meydana gelen metabolik reaksiyonlardan oluşur. Metabolizma , bir organizmada hücrelerin yaşam durumunu korumak için gerçekleştirilen bir dizi kimyasal reaksiyona karşılık gelir. Bunlar iki kategoriye ayrılabilir:

Katabolizma – enerji elde etmek için moleküllerin kırılması işlemi.

Anabolizm – hücrelerin ihtiyaç duyduğu tüm bileşiklerin sentezlenmesi işlemi.

Bu nedenle hücresel solunum, büyük molekülleri küçük hücrelere bölen ve hücresel aktivitelere enerji vermek için enerji açığa çıkaran katabolik bir işlemdir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ