03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan cilt çatlakları tedavisi zor olan cilt sorunlarının başında yer alır.

Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan cilt çatlakları tedavisi zor olan cilt sorunlarının başında yer alır. Çeşitli nedenlerle her 3 kadından 1′inde görülen cilt çatlaklarını önlemenin yolları olsa da cildi eski haline getirmek ne yazık ki mümkün değildir.  %100 bir iyileşme uzak bir hayaldir. Bu nedenle  çatlaklar oluşmadan önlem almak gereklidir.

Cilt çatlaklarını önlemenin yollarını açıklamadan önce cilt çatlaklarının ne olduğuna değinmeliyiz. Cilt çatlağı cilt yapısında bulunan elastinin hasar görmesiyle oluşan deformelere verilen addır. Cilde esnekliğini veren ve cildin gerginliğini sağlayan elastin hasar gördükçe cilt deforme olur ve sarkar. Bu nedenle ilk başta pembe çizgiler oluşur. Zaman içerisinde kızararak derinleşen çizgiler,  son olarak beyazlaşır ve çirkin bir görünüme kavuşur. Cilt çatlaklarının tedavisi her ne kadar mümkün olmasa da kırmızı ve pembe lekelerden kurtulmak için çeşitli yöntemler vardır. Fakat çatlaklar derinleştikçe ve rengi beyaza döndükçe iyileşme mümkün değildir.

Cilt Çatlaklarını Önlemenin Yolları Nelerdir?

  • Cilt çatlaklarını önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta düzenli spor yapmaktır. Düzenli spor cilt sarkmalarını önler ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Ayrıca düzenli spor yapmak kilo almayı da engellediği için cilt çatlaklarının oluşmasına engel olur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Vücut geliştirmeye yarayan sporlar cilt çatlaklarına neden olabilir. Bu nedenle bu tip çalışmalar abartılmamalıdır.
  • Düzenli beslenme cilt çatlaklarını önlemede büyük önem taşır. Az yağlı ve sebze ağırlıklı beslenmek kilo alımını önlediği için çatlak oluşumuna dolaylı olarak engel olur. Ayrıca az yağlı beslenmek selülit oluşumunu da engellediği için bacakların daha güzel görünmesini sağlar.
  • Hamilelik cilt çatlaklarının oluşumunu hızlandıran bir süreçtir. Kilo alımı, karın bölgesindeki genişleme ve hareketsizlik çatlaklara davetiye çıkarır. Hamileliğin ilk aylarından itibaren hamilelerin kullanabildiği cilt bakım kremlerini kullanmak, fazla kilo almamaya dikkat etmek, düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek cilt çatlaklarını önlemede önemli rol oynar.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ