14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Biyokimya Nedir, Biyokimya Bilimi Özellikleri

Biyokimya Nedir, Biyokimya Bilimi Özellikleri

Biyokimya Nedir, Biyokimya Bilimi Özellikleri Nelerdir?

Biyokimya Nedir, Biyokimya Bilimi Özellikleri Nelerdir? Biyokimya biyo ve kimya kelimelerinin bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir terimdir. Biyo yani canlı ve kimyanın birleşerek oluşturmuş olduğu bu bilim dalı. Canlı kimyası olarak da adlandırılabilir. Dünya üzerinde bulunan tüm canlıların (insan, hayvan, bitki, mantar, bakteri,..vs) yapısında bulunan kimyasal maddeleri inceleyen bilim dalına biyokimya denir. Biyokimya dalında canlıların canlılık faaliyetlerini devam ettirebilmesi için gerekli olan organik ve inorganik maddeler ile enzimlerin işleyişini de incelemektedir.

biyokimya

Tüm canlıların hayatlarını devam ettirmesi için vücutlarında bir çok kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Bu reaksiyonlar gözle görülemeyen ancak laboratuar ortamında izlenebilecek durumlardır. Canlılar hücrelerden oluşur ve hücreler mikroskobik canlılardır. Işık veya elektron mikroskobu ile incelenirler. Hücre içerisinde gerçekleşen biyokimyasal olaylar ise ultramikroskobiktir.

Daha gelişmiş mikroskoplar ile çalışan biyokimya bilimi günümüzde çok fazla değer kazanmıştır. Biyokimya tıp, botanik, bitki ve hayvan fizyolojisi, biyoloji ve kimya bilimlerine oldukça katkıda bulunmaktadır. Biyokimya morfolojik ve fonksiyonel olmak üzere iki bölümde inceleme yapar. Biyokimya bilimi ile uğraşan kişilere biyokimyager denilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ