29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dünya’daki Tüm Kediler Yok Olursa Ne Olur?

Dünya’daki Tüm Kediler Yok Olursa Ne Olur?

Dünya’daki Tüm Kediler Yok Olursa Ne Olur? Sokak köşelerinin bekçileri her evin minik evlatları olan kediler dünyanın en sevimli hayvanları arasında yer almaktadır. Her gün sokaklarda karşılaştığımız bu hayvanlar bir anda kaybolsaydı dünyamızda sizce ne gibi değişiklikler olurdu?

Dünya genelinde evlerde en çok beslenen evcil hayvanların başında gelen kediler nispeten bakım masraflarının düşük olması, kendi başlarının çaresine bakabilmeleri ve sürekli temas halinde olmaları nedeniyle insanların en çok sevdiği dostları arasında yer alıyor. Her ne kadar tüm gün yemek yiyip uyku uyumaktan başka bir şeyle meşgul olmayan kediler çok mu gereksiz?

Her ne kadar miskin ve işe yaramaz gibi gözükseler de uzmanlara göre kedilerin bir anda yok olması dünyadaki dengeleri bir anda alt üst edebileceği tahmin ediliyor. Purdue Üniversitesi eğitim görevlisi olan Alan Beck’e göre kediler uyarlanabilir avlanma davranışlarına sahip uzman avcılar. Beck’e göre kediler küçük hayvanların en çok korktuğu avcılar.

kediler

Eğer Kediler Olmasaydı İnsanlar Aç Kalırdı!

Özellikle kırsal kesimlerde tahıl depolarının ve ahırların etrafındaki fareleri yakalayıp öldüren kediler, insanların beslenmesi için gerekli alanları kontrol altında tutarak insanlar açısında hayati bir önemli görevi üstleniyorlar. Her ne kadar insanların kedileri beslediği bir gerçek olsa da kedilerin üstlendiği görevle bu yemeği fazlasıyla hak ettiğini düşünebiliriz. Buradan yola çıkarak kedilerin bir anda yok olmasıyla fare ve benzeri kemirgen hayvan nüfusunun patlak verebileceğini tahmin edebiliriz. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre bir ev kedisinin ortalama yılda 22 kemirgen yakaladığı tespit edilmiş. Bu bilgiden yola çıkarak İngiltere’de yaşayan 9 milyon kedinin 1 yıllık süreçte ortalama 200 milyona yakın kemirgeni yok ettiği ön görülüyor. Bu rakamların daha yüksek olabileceği tahmin ediliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ