04.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebeklerde Obeziteyi Önlemenin Yolları

Bebeklerde Obeziteyi Önlemenin Yolları

Bebeklerde Obeziteyi Önlemenin Yolları. Obezite sadece yaşı ilerlemiş olan kişilerin bir problemiymiş gibi düşünülse de obezite ile mücadele etmek zorunda kalan çok sayıda bebeğin de olduğu bilinmektedir. Bebeklerde obeziteyi önlemenin yolları özellikle ebeveynlerin bilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Çocuğunuzun obez olup çeşitli sağlık sorunlarını yaşamasını istemiyorsanız kesinlikle bebeğinizin beslenme zincirinde yer alan besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Çocuğunuza sürekli bir şeyler yedirmeye uğraşmayın. Annelerin sürekli olarak çocuklarına bir şeyler yedirmeye uğraşması bebeklerin obez olmasındaki en büyük nedenlerin başında bulunur. Bu yüzden kesinlikle doktorunuzun sizlere önermiş olduğu beslenme akışına uymaya özen gösterin. Bebeklerde obeziteyi önlemenin yolları hakkında sizleri bilinçlendirmek için obeziteyi önleme konusunda neler yapmanız gerektiğini maddeler halinde sizlere aktarmak istiyoruz.

Bebeklerde Obeziteyi Önlemenin Yolları

• Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra en az 6 ay boyunca bebeğinizin sadece anne sütü ile beslemeye çalışın. Anne sütü bebeğinizin beslenmesi için yeterlidir. Bu nedenden dolayı 6 ay içerisinde ek gıdalar vermenize gerek yoktur.

• Bebeğiniz doyduktan sonra hala maması bitmediyse mamayı bitirmek adına kesinlikle bebeğinizi zorlamayın. Bebeğinizi zorlayarak ona bir şeyler yedirmeniz bebeğinizin obezite sorunu yaşamasına neden olmaktadır.

• Kalori değeri yüksek olan gıdalardan uzak durun. Bebeğinizin beslenme zincirinde kalori değeri aşırı derecede yüksek olan gıdalar yer alırsa çocuğunuz kısa süre içerisinde aşırı derecede kilo alacaktır. Bu durum da şüphesiz beraberinde obezite problemini getirecektir.

• Çocuklar her ne kadar şekerli gıdaları ve gazlı içecekleri seviyor olsa da çocuğunuza bu içecekleri vermek yerine su, ayran ve süt gibi içecekleri vermenizi tavsiye ederiz.

• Çocukların büyük bölümü sebze yemeği sevmemektedir. Çocuğunuzun ileride sebze sevmeyen bir kişi olmasını istemiyorsanız çocuğunuza sebze yeme alışkanlığını küçük yaşlarda kazandırın. Bu sayede çocuğunuz daha dengeli bir şekilde beslenecektir.

• Hazır besinler içerisinde iştah açıcı etkisi olan maddeler bulunur. Bu nedenden dolayı çocuklarınıza hazır besinleri vermek yerine evde yapmış olduğunuz yemekleri vermeye özen gösterin.

• Çocuklar ebeveynlerini takip ederek yetişmekte yani onları örnek almaktadır. Bu yüzden sizler de çocuklarınıza örnek olmak adına dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Sizin yapmadığınız bir şeyi çocuğunuza yaptırmaya çalışmanız başarıya ulaşamamanıza neden olacaktır. Bu nedenden dolayı çocuklarınıza örnek olacak davranışlar içerisinde bulunmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ