03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Beden Dili Neden Önemlidir

Beden Dili Neden Önemlidir

Beden Dili Neden Önemlidir. İletişim kurmak, hayatın her alanında oldukça önemlidir. Ancak iletişim kurmak tek başına yeterli olmamaktadır. Önemli olan bu iletişimin nasıl olduğudur. Bireylerle sağlıklı bir iletişim kurulduğunda aradaki ilişki çok daha sağlıklı temellerin üzerinde büyüyüp gelişmektedir.

Sağlıklı iletişim kurmak, aynı zamanda iş ilişkilerimizde ve iş başvurularında bulunduktan sonra girilen mülakatlarda da ayırt edici bir özellik olabilmektedir. Sağlıklı iletişim kurmak denildiğinde insan zihninde oldukça genel bir kavram oluşmaktadır. Etkili bir konuşmaya, ses tonuna, jest ve mimiklere sahip olmak, iletişim kurulan kişiyle kurulan göz teması sağlıklı bir iletişim kurmak için oldukça önemli konulardır. Sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazı ve bireyin kendisini daha iyi ifade etmesini kolaylaştıran iletişim öğelerinden biri ise beden dilidir.

Beden dili kullanmak, beden dilini düzgün ve sağlıklı kullanabilmek oldukça önemlidir. Beden dili karşılıklı kurulan ilişkide kişinin kendisini diğer kişiye ya da kişilere daha iyi ve kolay anlatabilmesini sağlamaktadır. Beden dili kullanmak karşılıklı iletişimi daha açık, anlaşılır hale getirirken anlaşmayı, anlaşılmaya oldukça kolaylaştırmaktadır. Sağlıklı iletişim kurulabildiğinin kanıtı olarak sunulabilen beden dilinin de sağlıklı kullanılması bireysel ilişkilerin yanı sıra mesleki sorunları da halletmektedir. Bir şirkete orada çalışmak için başvuru yapan kişiler arasında ön plana çıkmak için de kullanılmaktadır.

Beden Dili Neden Önemlidir

Beden dili, bir konu hakkında sunum yaparken de oldukça önemlidir. Sunum yaparken yapılan hareketler, ellerimizin nasıl hareket ettiği, ellerin nereye konulduğu, izleyen kişilerin o an ki ruh halimizi anlamasını sağlayacaktır. Eğer o an heyecanlıysak, ellerimizi sürekli hareket ettiriyor nereye koyacağımızı bilmiyorsak, bizi izleyen insanlar heyecanlı olduğumuzu fark edecekler. Belki de bu onlar üzerinde kötü bir izlenim kalmasına yol açacaktır. Bu durumu yaşamamak için beden dilimizi nasıl kullanmamız gerektiği konusunda yapılan eğitimlere katılarak beden dilimizi daha etkili bir şekilde kullanmayı sağlayabiliriz. Beden dili aynı zamanda duygusal ve bireysel ilişkiler boyutunda da oldukça önemlidir. Beden dilinin ne kadar etkili olduğunu, onu ele verdiğini bilmeyen bir kişi farkında olmadan kendini ele vermek istemediği konularda ele verebilir. Ve karşısında bulunan birey, beden dili konusunda bilgiliyse, beden dilinde hangi hareketin ne anlama geldiğini biliyorsa onu çok rahat bir şekilde anlayacaktır. O an nasıl bir his içinde olduğunu, ne tür bir duygu içinde bulunduğunu, sağ köşeye bakarken aslında ne düşündüğünün farkında olacaktır.

Görüldüğü gibi, beden dili ve onu düzgün bir biçimde kullanıp, diğer insanların kullandıkları beden dilini doğru yorumlayabilmektir. Bireysel ve duygusal ilişkilerde, iş ve eğitim konularında oldukça ayırt edici bir durumdur. Sağlıklı bir iletişimin olmazsa olmazlarından biri beden dili kullanımı ve yorumlanmasıdır. Unutulmaması gereken nokta, kişinin söylemek istedikleri çoğu kez beden dilinde saklıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ