19.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mıknatıslı Pano Nasıl Yapılır

Mıknatıslı Pano Nasıl Yapılır

Mıknatıslı Pano Nasıl Yapılır? Evinizin girişine, mutfağınıza, ofisinize, fikirlerin organize edilmesi gereken ya da anıların asılmasını istediğiniz her yere koyabileceğiniz mıknatıslı panoları birkaç malzemeyle değişik yöntemlerle yapabilirsiniz.

Mıknatıslı panonuzu 3 şekilde yapabilirsiniz. Birinci yöntem tahtayı mıknatıs haline getiren boyalarla uygulanabilir. İstediğiniz boyutta bir tahtayı marangozdan alıp, ona uygun çerçeve bulup, tahtayı 3-4 kat bu boyayla boyadığınızda gayet kullanışlı bir mıknatıslı panonuz olur. Her katı aynı yönde fırçalamamaya dikkat etmelisiniz. Bir kat yatay, bir kat dikey şeklinde boyamanız tahtanın üzerindeki boşlukların iyice dolmasını sağlar. Boyası kuruduğunda artık mıknatıslı olan tahtanızı çerçevesine koyup kullanabilirsiniz. Bu şekilde yapılan panolar büyük ve ağır mıknatısları taşımayabilir, ne de olsa gerçek metalden değildir. Ancak dekoratif bir mıknatıslı pano arayışındaysanız işinizi görebilir.

Mıknatıslı pano yapmak için ikinci yol ise kullanmadığınız metal bir tepsiyi kullanmak. Eğer motifini beğendiğiniz bir tepsiyse olduğu gibi duvara monte edip kullanabilirsiniz. Biraz değiştirmek isterseniz desenini beğendiğiniz ince bir kumaşla kaplayıp o şekilde duvarınıza monte edebilirsiniz. Kaplayacaksanız tepsinin tümsekli kısmını kullanacağınızı unutmayın, çukur kısmını kaplamanız daha zordur. Mıknatısın tutunma kuvvetinin azalmaması için kalın kumaşla kaplamamaya özen göstermeniz gerekir.

Son yöntem kendi tasarımınız olan bir mıknatıslı panoyu kendi ellerinizle en baştan yaratmak için birebirdir.

İhtiyacınız olan malzemeler

1 adet silikon tabancası (elinizin altında yoksa güçlü bir yapıştırıcı da işinizi görecektir)
1 adet metal levha (ev ve bahçe aletleri satan büyük mağazalardan ya da nalburlardan bulabilirsiniz)
Kullanacağınız levhanın boyutlarına uygun çerçeve ve levhayı kaplayacağınız kumaş (kumaşın kenarlarının levhadan en az 7-8 santimetre uzun olması gerekir).

Yapılışı

Metal levhayı kumaşın üzerine kenarlardan eşit boyutta kumaş arttıracak şekilde yerleştirin. Özellikle levhanın köşelerinde yeterince yapıştırıcı olduğundan emin olarak artan kumaşın yetişebileceği kadar alana yapıştırıcıyı uygulayın. Yapıştırıcıya kenarlardan artan kumaşları yapıştırın. Bir süre kurumaya bıraktıktan sonra camını çıkardığınız çerçeveye panonuzu yerleştirin. Panonuzun görüneceği taraftaki kumaşa ya da levhaya yapıştırıcıdan uygulamamanız tavsiye edilir. Çünkü bunu yapmak kumaşın bozuk görünmesine ya da mıknatısı çekme kuvvetinin azalmasına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Su İsrafı Nasıl Önlenir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ