20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütünün faydaları, Eşek sütü neye iyi gelir?

Eşek sütünün faydaları, Eşek sütü neye iyi gelir? Eşek sütü kanserden, astım ve bronşite, hatta siroza kadar birçok hastalığa iyi geliyor. Bunun yanı sıra kasları güçlendirir, kan değerlerini yükseltir.

En önemlisi de bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücut hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

Anne Sütünü Yeteri Kadar Alamayan Bebeklerde;

Anne sütüne en yakında değerlerde içeriğe sahip olan eşek sütü , yeni doğan bebeğin 2 aylıktan itibaren eşek sütü içmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine yardımcı olan eşek sütü , anne sütü olmayan aileler için fayda sağlamaktadır. Bebek için herhangi bir sakınca söz konusu değildir. Şöyle ki İtalya’da bu uygulama devlet teşviğiyle yürütülmektedir. Devlet ailelere anne sütünün haricinde eşek sütünün kullanılmasını tavsiye etmekte ve Eşek sütünün tüketilmesi için destekler verilmektedir. Marketlerde eşek sütünü pastorize edilmiş halini yada çiftliklerde çiğ olarak satıldığını görebilirsiniz. İtalya’nın Bologna kentinde bulunan bir çiftlikte üretilen eşek sütünün yarıdan fazlası, hastanelerin çocuk hastalıkları birimlerine satılıyor.İngiltere’de de eşek sütü 19. yüzyıl ortalarına dek yaygın şekilde anne sütüne alternatif olarak satılıyordu.

Eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolaydır. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. Avrupa’da satılan bebek mamalarının bir kısmında eşek sütü kullanılmaktadır.
Eşek Sütünü Tüketen Bebeklerin Bağışıklık Sitemlerinin Daha Dirençli Olduğu Gözlemlenmiştir.

Eşek Sütü, fiziko-kimyasal özellikleri yönünden anne sütüne benzer bir doğal besindir. Anne çocuğuna doğal ve güvenli bir gıda vermek istiyorsa Eşek sütü bunun için uygundur. Eşek sütü, inek sütü ve diğer süt ürünlerine göre yağ ve kazein oranının düşüklüğü nedeni ile sindirimi son derece kolaydır. Eşek sütünün içerdiği yüksek orandaki immunglobulinler ile bağışıklık sistemi üzerine doğal destekleyici etkisi vardır. Bu etki ile çeşitli alerjik hastalıklarda, sindirim sistemi hastalıklarında, bağışıklık sisteminin gelişiminde ve bir çok hastalıkta faydalıdır. Ülkemizde Eşek sütünün faydaları konusunda bilimsel çalışma henüz yok denecek kadar az yada yayımlanmıştır. Fakat Amerika ve Avrupa’nın yaklaşık her ülkesinde Eşek Sütü ile ilgili olumlu birçok bilimsel makale yada araştırma mevcuttur.Bebeklik dönemi ve küçük yaşlarda eşek sütü tüketen çocukların ilerleyen yıllarda bağışıklık sitemlerinde ciddi oranda bir direnç kazanma söz konusudur.

Eşek Sütünün Faydaları

Astım ve Bronşit, Nefes Darlığı Rahatsızlıklarında;

Astım, Bronşit, Kuru öksürük ve Boğmaca gibi kronik rahatsızlıklarında Eşek sütü kesin çözüm demek mümkündür. Eski Romalılar döneminde de bu tür rahatsızlıklarda tedavi yöntemi olarak Eşek Sütü kullanılmıştır. Astım ve Bronşit hastalarının muzdarip olduğu durum; günümüz tıbbında zor ve maddi açıdan yıpratıcı tedaviler uygulanarak kesin tedavi sonucu almada sıkıntılar bulunmaktadır.Bu durumda Eşek Sütünü içerek Astım ve Bronşit rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz.

Koah Hastalığı Karşı Mücadelede;

Koah hastalığında yaşanan nefes darlığı, balgam, hırıltı, öksürük, kan tükürme gibi sorunların gerilemesinde etkin bir tedavi sunan Eşek Sütü, bu hastalığa karşı koruma sağlar.
Akciğer, Karaciğer, Kolon, Mide, Pankreas, Barsak, Cilt Gibi Kanser Vak’alarında Vücut Direncini Arttırmada;

Kanserle savaşmada hayati olan moraldir. Psikolojik olarak kanseri yenmedeki başarı duymuş olduğumuz bir mücadeledir. Kanserle savaş için destekleyici yöntemler hep bir çare olmuştur. Eşek Sütü kanserle mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Kanser durumunda vücut kanserli hücrelere karşı bir savaş başlatmış olur. Bu savaşta “Hematopoetik Kök Hücreler” yani “Kan Yapıcı Kök Hücreler” ‘rin besin takviyesini Eşek Sütü ile yapmak mümkündür. Kemoterapi gören yada görmekte olan hastalar rahatlıkla Eşek Sütü içebilir. Kanserli birçok hasta gelerek Eşek Sütü içmiş ve gayet başarılı sonuçları almışlardır. Dönem dönem yapılan tetkikler sonuçlarında Kan değerleri olumlu yönde değişen hastaların mutluluğu bizim de Eşek sütüne olan inancımızı perçinlemiştir.

Tüberküloz Tedavisinde;

Eşek Sütünün Faydaları

Tüberküloz, verem ya da halk arasındaki adıyla ince hastalık diye tabir edilen rahatsızlıkta tedavi yöntemi olarak eşek sütü içilebilinir.

Vücut Yağlarının Yakımında, İdeal Kilo Vermede Yardımcı;

İtalya’nın Napoli üniversitesi uzmanlarının bilimsel sonuçlara dayanarak açıkladıkları; eşek sütü çok hızlı bakteriler barındırıyor. Bu bakteriler süratle yayılıyor ve enerjiye dönüşüyor. Bu yüzden vücuttaki yağ oranı da giderek azalıyor. Kısacası eşek sütü, formda kalmaya yardımcı olan bir besin olarak hayatımıza girdi.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmede ve Desteklemede;

Bağışıklık sistemimiz vücudumuzu hastalıklara karşı koruma, çeşitli virüs, parazit, solucanlara karşı savaşan bir işleyişin bütünüdür. Zaman zaman bu savaşlarda bağışıklık sistemi güçsüz kalarak hasta olmamızı sağlar. Eşek sütü içinde bulunan zengin orandaki aminoasitlerle hücre yenileyici, direnç arttırıcı ve antibakteriyel özelliği sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklarla mücadelede büyük fayda sağlar.

Kemik Erimesine Karşı Mücadelede;

Kemiğin temel yapı taşı olan kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan kemik erimesi hastalığı için, eşek sütü içerisinde yer alan kalsiyum ile bu eksikliği tamamlayabilirsiniz. Eşek Sütü içerisinde bulunan minerallerle kemik güçlendirmesi sağlanır. Özellikle 45 yaşından sonra kadınlarda sıkça görülen kemik erimesi rahatsızlığını, eşek sütü içerek geriletmek mümkün.

Omege 3 Takviyesinde;

Her yaştan insanın ihtiyacıdır omega 3 besini. Kemik erimesine karşı, vücut direnci arttırılımı, çocukların beyin gelişimi ve bebeklerin hayati devamlılığında gereklidir omega 3. Eşek sütü içerik olarak yeterince omega 3 barındırır. Omega 3 besin kaynağı bebeklerin ve çocukların zihinsel gelişimde çok önem taşımaktadır. Eşek sütü içerek gerekli olan omega 3 besinini takviye edebiliriz.

Ateş Düşürücü;

Bebek ve çocukların ateşlenerek, bazı hastalıklara davetiye çıkardığı bilinir. Eşek sütü içen bebek ve çocukların bu ateş yükselmelerinden kurtuldukları görülmüştür.

Vitiligo Tedavisi;

Vitiligo, pigment kaybına bağlı deride beyaz, yama tarzında lekelerle giden bir deri hastalığıdır. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, dudaklar, eller, kollar, bacaklar, genital bölgelerdir. Eşek sütü ile bağışıklık sistemini güçlendirerek vitiligo tedavisinde etkin bir yöntem olabilir. Eşek sütünde yer alan hücre yenileyici özellik sayesinde vitiligo ile mücadele edilebilinir.

Bir önceki yazımız olan Salçada Küf Oluşması Nasıl Engellenir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ