21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kaynakları Tasarruflu Kullanmanın Yolları ve Önemi Nelerdir?

Kaynakları Tasarruflu Kullanmanın Yolları ve Önemi Nelerdir?

Kaynakları Tasarruflu Kullanmanın Yolları ve Önemi Nelerdir? Günlük hayatta kullandığımız elektrik, su ve yiyeceklerin sınırsız gibi tüketiliyor olması bu kaynakların bir gün biteceği anlamına gelmemektedir. Her enerji kaynağının bir sınırı vardır ve aşırı tüketim sonucunda bu kaynaklar giderek azalır ve tükenir. Elektrik enerjisinin fazla kullanımı hem kaynakların tükenmesine sebep olur, hem aile ve devlet bütçesine zarar verir.

Kaynakları Tasarruflu Kullanmanın Yolları ve Önemi Nelerdir?

Su kaynaklarının aşırı tüketilmesi ise gelecek nesillerin temiz ve kullanılabilir su bulmasını zorlaştırmaktadır. İçilebilir ve kullanılabilir su kaynakları sınırsız değildir ve elbet bir gün tükenecektir. Tüm enerji kaynaklarının tasarruflu kullanımı evlerde başlar. Evlerde bilinçli aileler ve çocukları kaynakları gerektiğinden fazla kullanmamalıdır. Kişilerin tüketeceği kadar yiyecek alması gerekir. Tüketilmeyen ve çöpe giden her ekmek yada farklı bir yiyecek israf olur ve aile, ülke ekonomisine  verir. Evlerde ve iş yerlerinde alınacak bazı önlemler ile kaynakların tasarruflu kullanımı sağlanabilir;

  • Bozuk veya damlatan musluklar tamir edilmelidir. Duş alırken daha az su akıtan başlıklar tercih edilmelidir. Küveti doldurarak duş almaktan kaçınmalı, en kısa sürede azami su ile banyo yapılmalıdır. Su ile çalışan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi elektrikli aletler randımanlı çalışan makinelerden tercih edilmelidir.
  • Elektrik tüketimi en aza indirilerek kullanılmayan elektrikli cihazlar prizden çekilmelidir. Tasarruflu ampuller tercih edilmelidir. Televizyon, radyo, bilgisayar gibi aletler kullanılmıyor ise kapatılmalıdır.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ