20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Araç Kaskosu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

Araç Kaskosu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Madde

İçindekiler

Kasko yaptırmak, günümüzde araç sahipleri için adeta olmazsa olmazlardandır. Kasko ile araçlarınızı hem kazalara hem de doğal afetlere karşı koruma altına almış olursunuz. Kaza, hırsızlık, dolu ve benzeri olaylara bağlı olarak araçlarınızda istemediğiniz hasarlar meydana gelebilir. İşte tam bu noktada yaptırdığınız kasko devreye girer ve zararınızı karşılar.

Araç kaskosu, araç sahipleri için önemli avantajları olan bir uygulamadır. Günümüzde bu hizmeti veren çok sayıda şirket vardır. Şirketler ise kendi içinde farklı kasko seçenekleri sunar. Bundan dolayı kasko konusunda çok fazla seçeneğiniz olduğu söylenebilir. Bu durum kasko yaptırırken bazı hususlara dikkat etmenizi adeta zorunlu kılar. Sizler için kasko ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında genel bir araştırma yaptık. Yazımızın devamında kasko yaptırırken dikkat etmeniz gereken 10 maddeyi bulabilirsiniz.

1.    Şirket Seçimi

Kasko hizmeti veren şirket sayısı çok fazladır. Bu noktada seçim yaparken şirketlerin hizmet kalitesine, ne kadar güvenilir olduklarına ve verdikleri özel teklifleri dikkate almanız gerekir. Bunların haricinde kasko kapsamları da farklı olabilmektedir. Seçim yaparken bu hususu da dikkate almayı unutmayın.

2.    Kapsam

Bu hizmeti alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında belki de kapsam gelir. Şirketler tarafından sunulan farklı kasko seçenekleri vardır ve çoğu zaman bunların fiyatlarına odaklanılır. Ancak önemli olan kesinlikle fiyat değil, kapsamdır. Dolayısıyla önceliği kapsama vermeli ve kapsamın beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını dikkate almalısınız. Aksi halde bir kaza durumunda, kaskonuzun işlevsiz kaldığına şahitlik edebilirsiniz.

3.    Fiyat

Kasko yaptırmak için ödeyeceğiniz rakam, farklı unsurlara göre değişecektir. Bu noktada kasko fiyatları hakkında net bir rakam söylemek yanlış olur. Ancak hizmet alacağınız şirketi ve kaskonun kapsamını belirledikten sonra fiyat konusuna odaklanabilirsiniz. Benzer kalitede olan şirketlerin benzer kasko seçenekleri arasında ciddi farklar olabilir. Dolayısıyla bu noktada maddi açıdan gereksiz ödeme yapmamak için fiyat karşılaştırması yapmayı ihmal etmeyin. Fiyat, kasko dikkat edilecek hususlar içerisinde önemli bir yere sahiptir.

4.    Ödeme Seçenekleri

Kasko fiyatları, yüksek miktarlar olabilmektedir. Bu rakamların tek seferde ödenmesi sizi zorlayacaksa, diğer ödeme seçeneklerini değerlendirin. Kasko şirketlerinin önemli kısmının bankalar ile anlaşmaları var. Bu anlaşmalar kapsamında ödemelerinizi taksitli olarak yapabilirsiniz.

5.    Enflasyon

Tercih ettiğiniz kaskonun, enflasyona karşı da sizi koruması gerekir. Bilindiği gibi son dönemlerde araç fiyatlarında ani yükselişler meydana gelmektedir. Böylesine artışlara karşı kaskonuzun ilerleyen dönemlerde yetersiz kalmayacağından emin olun.

6.    Araç Temini

Kasko kapsamınızda araç temini olup olmadığını kontrol edin. Olası bir kazada aracınız kullanılamaz duruma gelirse, tamir sürecinde araçsız kalmamak için bu hizmetin kasko kapsamında olması gerekir. Böylece aracınız tamir edilene kadar kasko şirketi sizin araç ihtiyacınızı karşılayacaktır.

7.    Araç Değeri

Kasko yaptırırken poliçede yer alan araç değeri ile gerçekteki araç değerinin aynı olduğuna dikkat edin. Böylece herhangi bir olumsuzlukta mağduriyet yaşamanızın önüne geçmiş olacaksınız.

8.    Müşteri Memnuniyeti

Kasko ve dikkat edilmesi gerekenler arasında tercih ettiğiniz şirketin müşteri memnuniyeti de vardır. İnternet üzerinden yorumları okuyarak, kasko şirketinin uygulamaları ve kalitesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

9.    Özel Şartlar

Yapılan poliçelerde bazen özel şartlar da olabilmektedir. Bu şartları detaylı olarak inceleyin ve aleyhinize olabilecek maddeler hakkında detaylı bilgi isteyin. Eğer kasko şirketi tarafından verilen cevaplar sizi tatmin etmiyorsa, farklı bir şirketi tercih edin.

10. Poliçe İnceleme

Kasko, sadece yaptırmak için yaptırılmaz. İmzaladığınız poliçeyi detaylı olarak inceleyin. Anlamadığınız maddelerin tamamını sorun ve detaylı bilgi alın. Böylece ödediğiniz paranın karşılığını tam olarak alıp alamayacağınızı anlayacaksınız.

Kasko yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler genel olarak bu şekildedir. Detaylı araştırma ve inceleme yapmadan, kesinlikle kasko konusunda karar vermeyin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ