21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir?

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir?

İçindekiler

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir? Anne sütü, bebeklerin beslenmesi için anne tarafından üretilen bir besin kaynağıdır. Bebeklerin doğduktan sonraki ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından tavsiye edilir.

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Anne sütü, bebekler için tam ve eşsiz bir besin kaynağıdır. İlk 6 ay boyunca ek besinlere ihtiyaç duyulmadan, bebeğin bütün besin ihtiyaçlarını karşılayan bir besin bileşimine sahiptir. Özellikle annenin ilk sütü, immunglobulin A (Ig A) içerir ve bağışıklık sistemini ve sindirim sistemini güçlendirici özellik taşır.

Anne sütünün yüzde 80′ i sudur. Geriye kalan kısmın bileşimindeki miktarlar ise annenin beslenmesiyle alakalıdır. Ayrıca gebelik süresince bebeğin gelişimiyle orantılı olarak da bu miktarlar belirlenir ve bebeğin ihtiyaçlarına yönelik olarak bu bileşimler ortaya çıkar. Yani, her annenin sütü bebeği için spesifik özellik taşır.

süt yapan yiyecekler

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Anne sütünü artırmanın 7 yolu vardır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi beslenmedir. Annenin protein ağırlıklı beslenmesi, süt miktarı açısından oldukça kıymetlidir. İkinci önemli yol su tüketimidir. Anne sütünün büyük çoğunluğu sudan oluştuğu için, annenin su tüketimi anne sütü açısından önemli bir yere sahiptir.

Başka bir yol ise psikolojik sorunlardan arınmaktır. Psikolojik sorunların varlığı anne sütü miktarını azaltır. Diğer bir yol, bebeğin ilk günden itibaren doğru teknikle ve sık aralıklarla emzirilmesidir. Ayrıca, doğumdan sonraki ilk 1 saatte, sütün gelmesini beklemeden, bebek mutlaka emzirilmelidir.

Anne sütünü artırmada, annenin vitamin ve mineral açısından beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Son olarak annenin dinlenmesi çok önemlidir. Yorgunluk ve stres, anne sütü miktarını olumsuz yönde etkiler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ