05.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Güzel Kokulu Bitki Sümbül

Güzel Kokulu Bitki Sümbül

Güzel Kokulu Bitki Sümbül. Sümbül çiçekleri kalın bir sapın çevresinde katmerli ve çok sayıdadır. Çok zengin renklere sahiptir. Ağır ve tatlı bir kokusu vardır. Dünyada en fazla tercih edilen ve tüketilen sümbüller mor ve mavi tonlarıdır.

Serin, ılıman iklimlerde sümbüller normalde doğrudan açık sahada yetiştirilirler. Hava şartlarının çok sert geçtiği bölgelerde, toprağın üzeri kışın yaprak ve buğday arpa saplarıyla örtülmelidir. Bitkinin soğanları don olan toprağa yapılmamalıdır, aksi halde soğanlar donabilir.

Dikim işlemi yapıldıktan sonra bitkinin soğanları saksı ya da toprak içinde çimlenme yapar çimlenme yapan sümbül don olsa bile soğanları zarar görmez. Köklenme oluşumundan sonra güçlü bir yapıya sahip olur.

Sümbül Ne Zaman Ekilir? 

Bitki soğanlarının dikimi, hava şartlarının 15 derecenin altına düşmesiyle eylül, ekim, kasım aylarında yapılır.

Park ve bahçeler için sümbül soğanları 12-15 cm mesafeyle dikilir derinliği ise 10-12 cm’dir. Bir metrekare alana 55-70 adet sümbül soğanı dikilebilir. Aşırı kurak ya da sulama imkanı olmayan bölgelerde dikim derinliği 13-15 cm’ye çıkarılmalıdır. Böylece yağışlardan elde edilen suyun daha uzun süre bitki tarafından kullanılması sağlanır. Yerinden oynatılmazsa uzun yıllar açar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ