21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ay Neden Gündüz Görünür?

Ay Neden Gündüz Görünür?

Ay Neden Gündüz Görünür? Ay gece izle özdeşleştirilmiş bir gök cismi olsa da ayın zaman zaman gündüz vakti de görüldüğü olmuştur. Bu durum ister istemez ay neden gündüz görünür sorusunun akıllara gelmesine neden olmaktadır. Ay ve yıldızlar aslında normal şartlarda gündüz vakti de gökyüzündedir ancak güneşin yaymış olduğu ışık ay ve yıldızların ışığından baskın olduğu için bizler gündüz vakti ay ve yıldızı göremeyiz. Ay ve yıldızları göremiyor olsa da bu durum ilgili gök cisimlerinin orada olmadıkları anlamına gelmez ve ayı bazen gündüzleri de görüyor olmamız bunun bir göstergesidir.

Dünyamızın bir atmosfere sahip olması aydınlanmanın güneş sayesinde gerçekleşmesi adına büyük önem teşkil ediyor. Atmosfer içerisinde yer alan gaz katmanı güneşten gelen ışınların kırılıp yayılmasını sağlamakta ve bu sayede dünyanın güneşi gören yüzü aydınlanmaktadır. Yani eğer dünyamız bir atmosfere sahip olmasaydı Gündüz vakti güneşe ek olarak yıldızlar ve ayda görünürdü ancak günümüzdeki gibi bir aydınlanmanın olmayacağını da belirtmek isteriz.

Sizlerin de bildiğiniz gibi ay bir ışık kaynağı olmayıp güneşten gelen ışığı bizlere yansıtan bir gökcismidir. Bu yansıma bazı zamanlar aşırı derecede yoğun olur ve bu sayede gündüz vakti ayı gökyüzünde görebiliriz. Ay bir ayna olarak kabul edilebilir. Geceleri güneşten gelen ışınlar dünyamıza ulaşamaz ancak ayın yüzüne ulaşır. Bu durum da ayın parlamasını ve gökyüzünde görünmesini sağlar. Bu yüzden ayın bir yüzü karanlıkken diğer yüzü aydınlıktır. Bazı zamanlar karanlık olan yüzü dünyaya dönük olur ve ay gece vakti bile hiçbir şekilde görülmez.

ayın gündüz görünmesi

Hava ve ışık şartları uygun olduğu zaman ay gündüz vakti rahatlıkla görülebilir. Hatta bazı zamanlarda ışık şartları o kadar uygun olur ki günüz vakti gökyüzünde Venüs gezegeni dahi çıplak gözle görülebilmektedir. Bazı kişiler ayı gündüz vakti gördüğü zaman sel ya da deprem olacak gibi söylemlerde bulunmaktadır. Genelde ay güneş ile dünya arasına girdiği zaman bariz bir şekilde gündüz vakti görüldüğü için böyle bir söylem yapılmaktadır. Bu durum güneş tutulmasında gözlemlenir. Güneş tutulması meydana geldiği zaman çeşitli doğal afetler meydana gelmektedir. Bilim insanları manyetik alan etkisinde büyük bir değişim meydana geldiği için güneş tutulması olup ayı gördüğümüz zaman böyle doğal afetlerin ortaya çıktığını belirtiyor.

Olayı özetlememiz gerekirse ay eğer gündüz vakti görünüyorsa bu durum güneş tutulmasının olduğunu gösterebilir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi uygun ışık ve hava şartları olup ay güneşten gelen ışınları aşırı derecede yoğun bir şekilde yansıttığı zaman da ay gündüz vakti görülebilmektedir. Ay dünyamıza daha yakın bir gökcismi olduğu için yüksek oranda ışık yaydığı zaman güneş ile birlikte görülebilmektedir. Bu tip durumlarda çekim kuvvetinde bir değişim olmaz. Yani gündüz vakti yüksek yansımadan dolayı ayı görecek olursanız bu olay sonrasında bir doğal afetin olacağını beklemeniz saçmalık olacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ