08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Arabayla Yolda Kalınca Ne Yapmalı?

Arabayla Yolda Kalınca Ne Yapmalı?

Arabayla Yolda Kalınca Ne Yapmalı? Yolda gidiyorsunuz araç birden durdu. Bir anda ruh haliniz alt üst oldu. Sinir ve stres katsayınız, nabız değerleriyle yarışmaya başladı. İlk yapacağınız şey ‘ sakin olmak’ tır. Sinir, stres veya korku hali ile yanlış şeyler yapabilirsiniz. Araç içinde bulunan kişiler, birbirini sakinleştirmelidir.

Şehirler arasında veya şehir içerisinde, aracın birden ‘öksürerek’ yolda kalması, sürücüyü ve yolcuları telaşlandırır. Güzel bir piknik hayalleri veya güzel bir orman gezisi, bir anda hayal olur. Bu güzel hayalin yerini, yolda kalan bir araba alır. Araçla yolda kalmak, çok korkulacak bir durum değildir. Aracınız yanmıyorsa veya ciddi bir kaza geçirmediyseniz ‘ buna şükür’ demelisiniz. Öncelikle mala gelen cana gelmesin, demeliyiz. Moralimizi düzeltmenin en güzel yolu ‘daha kötüsü olabilirdi’ demenizdir. İnsanoğlu, sinirli olduğunda veya korktuğunda, yanlış işler yapabiliyor.

Aracınızda yangın var ise, çok dikkatli olmalısınız. İlk yardım çantasındaki yangın tüpünü çıkarıp, yangının merkezine doğru püskürtme yapmalısınız. Yangın motor kısmında ise uzaktan söndürme alternatiflerini değerlendirmelisiniz. Unutmayın, aracınız yangın anında infilak edebilir. Bu sebeple buna benzer durumlarda, önce can güvenliğini sağlamalısınız. Araçtaki yangın büyükse, aracın içerisindekiler en kısa sürede dışarı çıkmalıdır. Yangın büyüdükten sonra infilak kaçınılmazdır.

Yolda kaldığınız zaman, öncelikli olarak aracınızın dörtlülerini yakmayı ihmal etmeyin. Hemen ilk yardım çantasından uyarı reflektörü çıkarın. Bu reflektör üçgen şeklindedir ve çok uzaktan fark edilebilir. Trafiğin gidiş yönüne göre, 50-100 metre ileriye reflektörü koyun. Aracın kaputunu açın. Dörtlü yakmayı da unutmayın. Özellikle gece vaktinde dörtlüler, farkedilmenizi sağlayacaktır. Arızayı kendi kendinize tamir etmeye kalkışırsanız, arızanın büyümesine neden olabilirsiniz. Ayrıca yolda kaldığınızı unutmayın. Uzun süre kalırsanız, açlık ve susuzluk problemi başlayacaktır. Bu sebeple mantıklı düşünün. Bu gibi durumlarda en kısa sürede çekici ve yol yardımıyla irtibata geçmek, en doğrusudur.

Arabayla Yolda Kalınca Ne Yapmalı?

Yol Yardım Çekici Nasıl Çağrılır?

Telefon, yardım çağırma işlerinde en önemli araçtır. Telefonunuz yoksa, yoldan geçenlerden yardım isteyebilirsiniz. Yoldan geçenlere, telefon işareti yapabilirsiniz. Çok ıssız bir yerdeyseniz, vakit kaybetmeden en yakın yerleşim yerine doğru ilerlemelisiniz. Vakit kaybı, yolda kalma hadiselerinde, pek çok problemi yanısıra getirir. Bunların başında, yukarıda da belirttiğimiz gibi açlık ve susuzluktur. Kış aylarında kurt, ayı ve benzeri hayvanların olduğu bölgeler de meydana gelen yolda kalma durumlarında, durum daha vahimdir. Bu gibi yerlerde en kısa sürede yol yardım ekiplerine ulaşmak gerekir. Telefonla yardım çağırma işlemlerinde, arıza özellikleri, kimlik bilgileri, bulunduğunuz bölgenin tarifi ve diğer istenen bilgiler, tam ve doğru bir biçimde verilmelidir. Bu konularda verilen yanlış bilgiler, kurtarma işleminin uzamasına neden olacaktır.

Yol yardım firmalarının internet sitesine giriş yaptıktan sonra, müşteri iletişim bölümlerine girerek yardım isteyebilirsiniz. Bu kategoride dikkat edilecek en önemli konu, arızanın durumunu doğru bir biçimde anlatmaktadır. Yol yardımı çağırma işlemlerinde en fazla karşılaşılan olumsuz durum, yanlış bilgi vermektir. Arızanın özelliklerini anlatırken, kendi teorilerinizi karıştırmayın. Mesela, elektrik arızası ile yolda kaldıysanız, yolda kalma hikayenizi baştan sona anlatın. Şundan olabilir veya bundan olabilir demek, yol yardım işleminde görevlilerin kafasını karıştıracaktır. Telefon şarjınız az ise, kısa ve net cümleler kullanmalısınız. Bu gibi hassas durumlarda bütün olasılıkları değerlendirmelisiniz. Şiddetli yağmur ve kar yağışı, çöl sıcakları ve benzeri olumsuz hava şartlarda, yol yardım ekiplerine en kısa zamanda ulaşılmalıdır.

Uzun süre yolda kalmanız durumunda, açlık ve susuzluk gündeme gelecektir. Yakınlarınızdan birinin hastalanması da acil yol yardımını gerektirecektir. Bu sebeple önce yakınlarınızı değil, önce yol yardımını aramalısınız. Ayrıca işin uzmanı olmayan bireyleri çağırmanız, yine zaman kaybına neden olur. Bununla beraber pek çok sorun meydana gelmeye başlar.

Yol yardım kategorisinde çekici çağırma işlemlerinde, sağlık durumu, kaza durumu ve havanın durumu tek tek sorulmaktadır. Bu durumlara göre yol yardımı acil servis veya jandarma gibi kurumları aramaktadır. Yolda kalmak, herkezin yaşadığı bir durumdur. Bu gibi durumlarda, yoldan geçenlerden yardım istemek de zaman kaybına neden olacaktır. Telefon veya su gibi önemli gereksinimler için araç durdurabilirsiniz. Ancak, aracın tamiri konusunda, yoldan geçen araçlardan yardım istemek, yine zaman kaybına neden olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ