21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Yaşam Koçu Nasıl Olunur? Hemen hemen herkesin canının sıkkın olduğu, yaptığı hiçbir işten keyif almadığı dönemler olabilmektedir. Bu gibi zamanlarda yapmanız gereken tercihleri bile belki de başka kişilerin ısrarıyla yaparsınız. Çevrenizde bu gibi durumlardan sizi kurtaran, size akıl veren, sizi motive eden kişiler elbette ki vardır. Bir de bu gibi olaylarda destek olmak amacıyla eğitim almış ve bunu profesyonelliğe dökmüş olan kişiler vardır. Bunu meslek olarak yapan kişilere yaşam koçu denmektedir.

Siz de yaşam koçu olmak istiyorsanız öncelikle neler yapmanız gerektiğine biraz değinelim. Ülkemizde henüz üniversitelerde yaşam koçu mezunu veren bir bölüm maalesef yoktur. Ama bu işi yapmak istiyorsanız sizin mutlaka bir diplomanız olmasında fayda var. Yaşam koçları için henüz bir üniversite olmasa da bu bölüm için geliştirilmiş kurslar oldukça popülerdir. Bu kurslara mutlaka gidin. Sertifika alabileceğiniz bu kurslara katılın. Ünlü yaşam koçlarını araştırın, neler yapmışlar, nasıl iyi mevkilere sahip olmuşlar hepsi hakkında bilgi sahibi olun. Üstelik bu koçların düzenlediği seminerlere de katılabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur

Her söyleneni yapmanız elbette ki mümkün olmayacaktır. Ama kendinize göre bir şeyler çıkarmanız ve yöne vermeniz mümkün. Tabii ki sertifikayı aldınız ve kendinizi geliştirdiniz. Hemen para kazanmaya başlamıyorsunuz. Böyle bir gerçeklik söz konusuyken mevcutta yapmış olduğunuz işinizi bırakmayın. Başlangıçta ya ücretsiz olarak bu işi yapacaksınız ya da çok az miktarlar da para kazanacaksınız. Öncelikle kendinize bir müşteri portföyü oluşturmanız gerekecektir. Bu da o kadar basit bir süreç değildir. Kendi adınıza çalışabileceğiniz gibi bir kursta da yaşam koçu olarak çalışabilirsiniz. Bu işi yapan kişilerden de bu konu da destek alabilirsiniz. Deneyimli bir yaşam koçundan sonrasından destek almanız gerekir. Bu desteği sizin nerede olduğunuzu görmesi için yapın. İnternet üzerinden kendinize bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bu şekilde internet üzerinden yaşam koçu arayan kişiler oldukça fazladır. Yaşam koçlarının da ilgilendikleri alanlar çeşitlilik göstermektedir. Kimi yaşama koçları kişilere kendilerini geliştirmeleri için yol gösterirken kimileri yöneticilere işletmelerinin daha iyi bir yere gelmesi için yön verir. Kişilerin vizyon sahibi olmaları için çalışır. Kendinizi hangi alanda geliştirmek istiyorsanız o alana yönelmelisiniz. Bunlar; işletme koçluğu olabilir, kariyer koçluğu olabilir, yönetici koçluğu olabilir, imaj koçluğu olabilir.

Son olarak artık yaşam koçu oldunuz. Kendinizi etrafa tanıtmak için birtakım şeyler yapmanız şart. Kendi adınıza kart bastırın. Sosyal paylaşım sitelerinde adınıza sayfalar oluşturun. Ve bu

Bir önceki yazımız olan İş Planı Yapmak Ne İşe Yarar başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ