29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kaç Tür Yunus Balığı Vardır?

Kaç Tür Yunus Balığı Vardır?

İçindekiler

Kaç Tür Yunus Balığı Vardır? Birçok akvaryum ve su temalı park, sevimli yunusları reklam kancası olarak kullanırken, yunus memeliler ailesinin ne kadar büyüleyici ve çeşitli olduğu genellikle hafife alınır. Yunus türleri, dünyanın her yerindeki sularda, hem tatlı hem de tuzlu su ortamlarında bulunabilir. Yunuslar havayı solur, canlı doğumlar gerçekleştirir ve yiyecek bulmak ve suda gezinmek için ekolokasyon kullanır. Bununla birlikte, yunuslar bunu yapan tek su memelisi türü değildir, bu da kaç yunus türünün var olduğunu kesin olarak belirlemeyi zorlaştırır.

Bugün insanlar tarafından bilinen, Dünya gezegeninde tatlı ve tuzlu su ortamlarında bulunan yaklaşık 36 yunus türü vardır. Yunuslar, balinalar ve yunuslar da içeren deniz memelileri olarak bilinen deniz memelileri grubunun bir üyesidir. Yunuslar, balinalar ve musurlar arasındaki pek çok benzerlik ve ‘yunus’ ve ‘yunus balığı’nın bir zamanlar birbirinin yerine kullanılabilir terimler olarak kabul edilmesi gerçeğinden dolayı, insanların var olan yunus türlerinin kesin sayısı konusunda genellikle kafaları karışmıştır.

Yunus Ailesi

Görsel olarak, çeşitli yunus türleri oldukça benzer olma eğilimindedir. Dünyanın en yaygın yunus türü ise Afalina‘dır. Yunusların genel olarak hava delikleri, çift göğüs yüzgeçleri ve genellikle tek bir sırt yüzgeci olan aerodinamik gövdeleri vardır; düz kuyruklarını aşağı yukarı hareket ettirerek yüzerler; çok çeşitli balıkları, kabukluları, kalamarları ve benzeri canlıları yemek için dişlerini kullanırlar; ve birçoğunun tanımlanmış gagaları vardır. Bununla birlikte, bu özellikler, yunusları içeren deniz memelileri grubu olan diğer deniz memelileri için de geçerlidir. Diğer deniz memelileri balinaları ve yunusları içerir ve deniz memelilerinin boyutları ve davranışları, yunuslar arasında bile farklılık gösterdiğinden, bir grubu diğerinden ayırt etmek zor olmuştur.

Afalina

Deniz Memelilerindeki Karışıklık

Deniz memelileri arasındaki kafa karışıklığının en büyük nedenlerinden biri bu deniz hayvanlarının sınıflandırılmasında yatmaktadır: Çok sayıda deniz memelisi, “dişli balina” anlamına gelen Latince bir kelime olan odontoceti alt takımına girer. Bu sınıflandırmaya giren memelilerin hava delikleri, aerodinamik gövdeleri, dişleri ve genellikle gagaları vardır – başka bir deyişle, yunuslarla ilişkilendirdiğimiz fiziksel özellikler aynı zamanda yunuslar ve bazı daha küçük balina türleri için de geçerlidir. Soruna ek olarak, uzun yıllar boyunca “yunus” ve “yunus” bir zamanlar birbirinin yerine kullanılabilen terimler olarak kabul edildi.

Yunus Türleri

Bilimsel olarak “yunuslar” dediğimiz şey, delphinidae ailesinin üyeleridir. Bunlar, sırt boyunca orta kısımda tek bir büyük sırt yüzgecine sahip olmaları, konik dişlerle yemek yemeleri ve öncelikle tuzlu su ortamlarında (bu kuralların istisnaları olsa da) karmaşık sosyal yapılara sahip büyük gruplar halinde yaşamaları nedeniyle yunuslardan ve balinalardan farklıdır. Bugün deniz biyologları tarafından yaklaşık 36 yunus türü bilinmektedir, ancak deniz memelileri hakkında daha fazla şey öğrendikçe bu sayılar dalgalanmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ