21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mutlu Yaşamak İçin 7 Etkili Alışkanlık

Mutlu Yaşamak İçin 7 Etkili Alışkanlık. Çoğu zaman hayatta ne istediğimizi biliriz ve isteklerimiz yönünde iyi bir başlangıç yaparız.

Mutlu Yaşamak İçin 7 Etkili Alışkanlık

İçindekiler

Mutlu Yaşamak İçin 7 Etkili Alışkanlık. Çoğu zaman hayatta ne istediğimizi biliriz ve isteklerimiz yönünde iyi bir başlangıç yaparız. Ancak yol boyunca bazen dikkatimiz dağılabilir, odağımızı kaybedebiliriz ya da henüz hedeflerimize ulaşamadığımız için moralimiz bozulup vazgeçmeye yeltenebiliriz. Hayallerimize ulaşma konusunda cesaretmiz kırılabilir ve tekrar başlamak oldukça yorucu gelebilir.

İnanın bana tüm bu duygular, ben dahil herkesin hissettiği duygular. Hedeflerine ulaşan kimse, yol boyunca hiç bir zorlukla karşılaşmadığını söyleyemez. Zorluklar, hayal kırıklıkları, usanmışlık olabilir ama tüm bunlara rağmen vazgeçmeyenler, hedeflerine ulaşabilenlerdir.

Hayatı daha mutlu yaşamak için, daha etkili alışkanlıklar geliştirmemiz gerekebilir. TV karşısında, internette uzun saatler harcamak, ertelemek, gücümüzü dışarıya vermek, kendi kendimize olumsuz cümleler sarfetmek… bunların hepsi işimize yaramayan olumsuz alışkanlıklardır. Olumsuz alışkanlıklar, edinilmesi kolay ama birlikte yaşaması zor olan alışkanlıklardır. Olumlu alışkanlıklar ise tam tersine edinilmesi zor gibi görünen ama onlarla yaşadığımızda hayatımızı kolaylaştıran ve bizi geliştiren alışkanlıklardır.

Aşağıda bahsedeceğim 7 alışkanlığın oldukça destekleyici ve hayatı güzelleştirici etkileri olduğuna inanıyorum. Siz, kendi deneyimlerinizden yola çıkarak, daha farklı etklili alışkanlıklar geliştirebilirsiniz.

1. Zihnimizi Beslemek

Zihnimizi beslemek için kitap okumak, film izlemek, bilgi edinmek, ilgi duyduğumuz bir konu üzerinde detaylı bilgi edinmek, konunun uzmanı kişilerle görüşmek gibi yapacağımız şeyler, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.

Ben gün boyunca işim gereği çok okumak ve zamanımın çoğunu bilgisayar başında geçirmek durumunda kalıyorum. Bu yüzden kitap okurken ya da bir konuda bilgimi artırmam gerektiğinde, son zamanlarda sesli kitapları dinlemeyi tercih ediyorum. Böylece gözlerim dinlenmiş oluyor ve ben hala istediğim bilgiyi alabiliyorum. Üstelik, seyahat halindeyken, koli koli kitap taşımak da gerekmiyor. Hepsi, küçücük bir cihazın içinde, istediğinizde ulaşabileceğiniz uzaklıkta bulunuyor. Belki aynı keyfi vermiyor baştan ama daha özgür bir hayat sunduğu kesin.

2. Egzersiz Yapmak

Bunu mutlaka duymuşsunuzdır; spor yaparken insan endorfin hormonu salgıladığı için daha mutlu hisseder kendini. Haftada 4-5 gün egzersiz yapmayı bir alışkanlığa dönüştürdüğümüzde olabilecek pek çok güzel şey var. Bunlardan bazıları:

  • Sağlıklı olursunuz,
  • Bel, boyun, vs gibi ağrılar yok olur,
  • Diyet yapmak zorunda kalmazsınız,
  • Fit görünürsünüz,
  • Kendinizi çok iyi hissedersiniz

 3. Günlük Yazmak

Her gün duş alıp bedenimizi temizleriz, hatta evimizi de hemen hemen her gün temizleriz. Peki ya iç dünyamızı? İç dünyamızı her gün temizlemek için vakit ayırıyor muyuz? İç dünyamızda nelerin olup bittiğinin farkına varabilmek için kendimize kaliteli zaman ayırıyor muyuz?

İç dünyamızla bağlantı kurmak için pek çok meditasyon yöntemi vardır eminim ama bence günlük tutmak da oldukça iyi bir farkındalık sağlıyor. İçimizdekileri yazıya dökmek bile, insanda bir rahatlama yaratıyor ve düşüncelerimizi biraraya getirebilmemizi sağlıyor.

Günlük yazmak konusuyla ilgili, daha önceden yazmış olduğum “Günlük Tutmak Farkındalık Sağlar” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

4. Hedef Belirlemek ve Sıklıkla Kontrol Etmek

Günlük tutma alışkanlığını geliştirirseniz, hemen arkasından da bu alışkanlığı geliştirebilirsiniz. Her gün sayfanın başına hedeflerinizi tek tek yazarsanız, onları her gün görmüş olur ve odağınızın nerede olduğunu kontrol etmiş olursunuz. Hedeflerinizi her gün görmek, ne istediğinizi daha iyi belirlemek ve gününüzü, haftanızı bu yönde planlamak için iyi bir fırsat olacaktır.

5. Sabah Ritüeli Oluşturmak

Her sabah uyandıktan sonra, güne daha enerjik ve pozitif başlamanız için ne gerekiyor? Harika bir kahvaltı yapmak, egzersizle güne başlamak, sizi mutlu eden bir şey izlemek, kitap okumak, meditasyon yapmak… Kendinize ait, sizi iyi hissettiren özgün sabah ritüellerinizi oluşturduğunuzda, güne çok daha enerjik ve pozitif başlarsınız. Bir güne iyi başlamak demek, günün büyük oranda çok iyi geçmesini sağlamak demektir.

6. Sevdiklerimizle Kaliteli Zaman Geçirmek ve Sosyalleşmek

Mutlu Yaşamak İçin 7 Etkili Alışkanlık

Sevdiklerimizle kaliteli zaman geçirmek demek, paylaşımda olmak demektir. Yani yanyana oturuyor ama başka dünyalarda yaşıyorsak birlikte zaman geçiriyor olmuyoruz. Bu yüzden sevdiklerimize özel, başka hiçbir şey yapmadan geçirdiğimiz zamanlar olmalı. Bu zamanları ne kadar kaliteli geçirirsek, içimizde o kadar çok dolu ve doygun hissederiz.

Pek çok insan, sadece sosyalleşme uğruna, mutsuz olduğu ilişkiler içinde olabiliyor. Bu maddede kesinlikle bundan bahsetmiyorum. Sosyal olmak, herkes için bir ihtiyaç olmayabilir. Sosyal olmanın keyfi, asıl kendimizi iyi hissettiğimiz kişilerle birlikte olduğumuzda çıkar. Bu yüzden kendimizi iyi hissettiğimiz ilişkiler içinde olmalıyız sadece. Bizi iyi hissettiren ilişkiler, enerjimizi emmez, aksine enerjimize enerji katar.

7. Gelir-Gider Dengesini Oluşturmak

Eğer maddi anlamda sıkıntılı hissediyorsak, hayata pozitif bakabilmek zorlaşabiliyor. Bu yüzden gelir-gider dengesini iyi kurmak, para konusuna ciddiyetle yaklaşmak gerekiyor. Para konusunda yapılması gereken şey, en basit haliyle, gelirleri giderlerden daha fazla tutmaya çalışmak ya da giderleri oldukça minimuma indirmektir. Ayrıca, para konusundaki bilgimizi zaman içinde arırmak ve pasif gelir sağlamaya başlamak da bizi para konusunda daha güçlü ve güvende hissettirecektir.

Şöyle bir gerçek var; eğer para konusu bizi rahatsız ediyorsa, her geçen gün borçlarımızın arttığını düşünüyor ama bunun için günü kurtarmak dışında hiçbir şey yapmıyorsak, içinde bulunduğumuz sorun giderek artıyordur. Ama bunun yerine, içinde bulunduğumuz durum her ne kadar yüzleşmesi zor olursa olsun, bir kere masaya yatırıp, gerçek sayılarla yüzleştiğimizde, çaresini çok daha kolay bulabiliyor ve kendimizi daha iyi hissedebiliyoruz. Bilinmeyen bir durumla mücadele etmeye çalışmak, kaygan bir kumda giderek batmak gibidir. Yapılması gereken şey, durumu tüm açıklığıyla masaya yatırmak, yüzleşmek ve gerekli adımları atmaktır.

Yukarıda bahsetmiş olduğum 7 etkili alışkanlık, benim kendi yaşamımda faydasını gördüğüm, kendimi daha iyi hissetmemi sağlayan alışkanlıklardır. Eğer sizin için daha başka maddeler işe yarıyorsa kendi etkili alışkanlıklarınızı oluşturabilirsiniz. Ancak burada önemli olan, bunlara hayatımızda sadece bir bilgi olarak yer vermek değil, onları hayatımızda bir alışkanlık olarak uygulamak. Hayatımıza kattığımız iyi bir alışkanlık sadece bizi etkilemez, bizi gözlemleyen sevdiklerimiz de aynı alışkanlıkları edinmek isteyeceklerdir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ