24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Ellerin çoğu zaman su ile temas halinde olması ve temizlik yaparken kullanılan temizlik ürünler ellerin yıpranmasında son derece önemli faktörlerdir. Bununa beraber soğuk havalar, toprak, güneş ışınları ve deniz suyu gibi pek çok dış etkene karşı gerekli önlem alınmadığında ellerin yıpranması söz konusu olabilir. Ayrıca bakım yapılmadığında cildin yıpranması sonucu erken yaşlanma belirtilerini en erken gösteren uzuvlarımız yine ellerimizdir ve bu durumda ellerimize yüz ve diğer bölgelerdeki gibi estetik ile müdahale edilmesi mümkün değildir.

Bu nedenden ötürü el bakımı son derece önemlidir ve günlük olarak nemlendiriciler ile cildin desteklenmesi alışkanlık haline getirilmelidir. Bu yıpranmayı önlemek için bir kaç temizlik yaparken lastik eldiven kullanmak, bahçe içlerinde kalın kumaş eldivenleri tercih etmek ve soğuk ve karlı havalarda kışlık eldiven kullanmak oldukça önemlidir.

Günlük olarak nemlendirici kullanmak çok önemlidir ve ellerin her su temasından sonra çok iyi kurutulup nemlendirici sürülmesi gerekir. Bu nemlendiriciler aynı zamanda tırnak etlerini de yumuşatacak ve bu etler geriye doğru itildiğinde el ve tırnakların bir bütün olarak bakımlı görünecektir. Tırnaklara manikür yapıldığında sabunlu su yerine zeytinyağı kullanırsa tırnak etlerinin daha bakımlı olması sağlanmış olur.

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklar günlük Olarak Sabunlu Su İle Yıkanmalıdır

Ayak bakımında en önemli hususlardan birisi ayakların günlük rutin olarak köpürtülmüş sabunlu su ile yıkanmasıdır. Bunu yaparken bir fırça ile fırçalanması ve topuk kısmının ponza taşı ile temizlenmesi son derece önemlidir. Hemen ardından bir losyon yardımı ile masaj yapılması hem rahatlatıcı etki bırakır hem de ayak dersinin ipeksi bir yumuşaklığa sahip olmasına neden olur. Doğru ayakkabı seçimi ayak bakımı için çok önemli bir etkendir ve gün içerisinde ayaklara talk pudrası sürülmesi ayakta oluşabilecek nemi önler. Geceleri uyumadan önce ayaklara vazelin sürüp pamuklu bir çorap giymek ayak bakımına son derece iyi katkılar sağlar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ