08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İdmana Bağlı Bilek Sakatlanması

İdmana Bağlı Bilek Sakatlanması

İdmana Bağlı Bilek Sakatlanması. Bilek  sakatlığı vücut geliştirme ile uğraşan kişilerde sık görülen bir durumdur. Aşırı idman yapıldığı zaman ve yanlış ters bir hareket sonucu bilek kısmına aşırı yük biner ve incinmesine neden olur. Bu stres kırılmasının belirtisidir. Eğer şüpheleriniz varsa bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Özellikle kol idmanı bilek sakatlığına zemin hazırlar. Kabloda yapılan;

Cable curl, reserve cable curl, Skullcrusher, pushdown, dips vb hareketler yanlış ve kontrolsüz yapıldığı zaman bileğe aşırı stres bindirebilir. Bir ağrı şişkinliğe sebep olabilir ve devamlı hale gelebilir.

Alternatif olarak sinir sıkıştıran sendromlar (karpal tünel gibi) bilek ağrısına sebep olabilir. Karpal tünel sendromu el parmaklarınıza giden sinirleri etkiler. Elde uyuşma, karıncalanma ve hantallaşma gibi belirtileri vardır. Bileğinizi sargıya alarak bilek eklemlerine yüklenen ve arka arkaya tekrar edilen hareketler de bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Korunmak için 3 Yöntem;

1-Ellerinizi kenetleyerek ve bileklerinizi dairesel biçimde 20 kere döndürerek her antrenman başında bileklerinizi ısıtabilirsiniz.

2-İdman sonu bileğinizin ağrıyan yerlerine buzla masaj yapabilirsiniz.

3-Tekniğinize dikkat edin. Bileklerinizi aşırı geren itme hareketleri bilek eklemlerinizde stres yaratırır.

Dipnot: Sık sık tekrar eden bilek ağrılarını küçümsemeyin. Eğer bileğinizde hissizlik ya da karıncalanma varsa kesinlikle bir doktora görünün.

Tavsiye: Ufak çaplı ağrılar var ise;buz tedavisi uygulayın, idman öncesi iyi ısındırın ve bileğinizi stres altında bırakacak egzersizlerden uzak durun. Bilek kısmı çok hassastır. Bu yüzden ertelemeye gelmez. Yarın giderim diye sürekli ertelerseniz bileğinizin durumu daha da kötü olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ