01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

İçindekiler

Çin’de Mutalaka Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler. Dünya en kalabalık ülke olan, arazi bakımından dünyanın ikinci büyük ülkesi ve inanılmaz kültürel, tarihi ve arkeolojik zenginliklerle dolu bir ülke olan Çin, dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biridir. Farklı coğrafyası, tarihi uygarlığın mirası ve modern yenilikleri ile Çin’in görülmesi yerler, açık hava gezileri, arkeoloji veya eski mimari meraklılarının listesinde yer alması yerlerdir.

Bu yazıda, tarihi Terracotta Savaşçı’larından Tianmen Dağı’na uzanan camdan modern geçide kadar Çin’deki gezilebilecek ve listenizde kesinlikle bulunması yerlerin listesini bulacaksınız.

Çin Seddi

Çin Seddi, dağlar ve vadiler arasında devamlı olarak uzanır ve görünüşte imkansız olan ve fakat büyük yapısal bütünlüğünü ve tutarlı görünümünü koruyan bir yapıdır. Tarihteki önemi ve ikonik durumu ile dünyadaki harikalardan biri olan Çin Seddi, öncelikli olarak Ming Hanedanlığı’nın etkileyici savunmacı mimari eseridir. Yılda 10 000 000 ziyaretçiyi cezbeden duvar, ne yazık ki önemli etki noktaları ile karşı karşıyadır; ancak duvarın bölgeleri arasındaki bölgede dikkate alındığında koruma önlemleri zorludur. Kısa bir otobüs yolculuğu ile Pekin’den kolaylıkla erişilebilen duvar, 13.170 mil uzunluğunda ve çok sayıda erişim noktası ile Çin’deki pek çok şehir ve vilayete yayılmış durumdadır. Bu boyutu perspektifle göstermek için, ekvatorun uzunluğunun yaklaşık yarısı kadar olduğunu söyleyebiliriz. Duvarın en fazla ziyaret edilen noktası olan Badaling bölümü, 2001’de 63.000.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edildi ve en yoğun zamanlarda ziyaretçi akışı günde 70.000’e ulaştı.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Çin Seddi hakkındaki belki de en şaşırtıcı gerçek, herhangi bir zamanda herhangi tek bir Çin Seddi’nin bulunmamasıdır. Bunun yerine, Çin Seddi farklı hanedanlardan ve farklı yerlerden gelen inşaat çabalarının bir birleşimidir. M.Ö. 7. Yüz Avrasya’daki bozkırlardan göçebe kabilelerden baskınlar önlemeye yönelik inşasına başalanan Çin Seddi, ünlü Çin İmparatoru Qin Shi Huang, M.Ö. 220 ila 206 seneleri arasında duvarın büyük bölümlerini inşa ettirmiştir. Ünlü bir duvar iken, bu duvar çoğu zaman yok olmuş ve şu anki duvarın en büyük bölümü Moğolistan ve Jurchen istilalarına direnecek şekilde inşa edilmiş, 136sekiz’den 1644’e kadar uzanan Ming Hanedanlığı’ndan kalmadır. Çin Seddi, bir kale ile bir duvar arasında bir haç gibi görünüyor ve insan hayatına ve çabasına mal olan en büyük projedir.

Coiling Dragon Cliff

Hunan eyaletindeki Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nda bulunan tuhaf görünümlü Tianmen Dağı’nda yer alan Coiling Dragon Cliff, 330 fit uzunluğunda, 4.600 fit yüksekliğinde eğri bir şekilde uzandığı için dağın yanına eklenen ürkütücü bir cam-tabanlı geçit ile tanımlanır. 2016 yazında açılmıştır, yolun tepenin uçurumlarının yanında kıvrıldığı ve aşağıya doğru dağın taban bölümlerine yüzlerce metre uzandığında, tamamen keskin bir düşüş görünümü vermektedir. Çok güven vermeyen eski ahşap yolun yerini alan cam temelli yol sayesinde turistler eşsiz manzarayı ayaklarının altından izleyebilmektedir.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Genişliği yalnızca 1.5 metre olan Coiling Dragon Yolu, dünyanın en yüksek ve en uzun cam köprüsü, baş döndürücü cazibe merkezleri ile anılmaktadır. Bu köprü bir balyoz ile tuhaf güvenlik testlerine tabi tutulduktan sonra bir araba testine de tabi tutulmuştur. Köprünün tuhaf ve etkileyici görselleri eşliğinde, Tianmen Dağı’nda 431 metrelik yüksekliğe sahip hedef noktası, yamaçlardan yukarı doğru kıvrılan 99 keskin viraj ile delice bir yolun sonucunda erişilebilen Tianmen Mağarası olarak bilinir.

Bund (Şanghay)

Şanghay’da bulunan Bund, Barok, Gotik, Neo-Klasik ve Rönesans mimari tarzlarını içeren 52 sömürge binadan ve en geniş Deco mimarisi yapım setinden oluşmaktadır. Yabancı gelişimlerine ve görünümlerine rağmen, Bund’un binaları, harika kiliseler, oteller ve eski hükümet binaları için kıyı boyunca uzanan Şangay’ın simgesi olarak görülmektedir. Binalar, İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, Hollanda ve Belçika da dahil olmak üzere ticaret ve sömürge sonrası ülkeler ve Rusya ve İngiltere konsolosluklarını kapsamaktadır.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Çin, Avrupa sömürgecileri ve çatışmalarla uğraşan askerler tarafından işgalci olarak görüldü; bu durum, Çin mirası mülkleri ve kültürel eserlerinin tahrip edilmesine ve ticaret ve toprak imtiyazlarının dayatılmasına yol açtı; en ünlüsü ise, Opium Savaşları’dır. İngiltere, 1sekiz39’da Çin’e karşı savaş ilan etti. Sömürge anlaşmasının bir parçası olarak Bund, Çin’in son imparatorluk hanedanı olan Qing Hanedanı’nın (1644-1911) sonuna kadar ticaret ve toprak imtiyazlarını uygulamak için bir karargah olarak görev yapmıştır.

Batı sömürgeciliğinin sembolü olarak görülen Çin hoşnutsuzluğunun bir sonucu olarak 1949’da kapatılan site şimdi birincil bir turizm merkezi ve ekonomik motor olarak görülmektedir. Her yıl pek çok ziyaretçinin ilgisini çeken yapılar, Çin hükümeti tarafından ayrıntılı bir tarihi restorasyon çabasına tabi tutuldu ve Çin’de en fazla ziyaret edilen turizm bölgelerinden birini oluşturdu.

Huashan Dağı

Shaanxi Eyaleti’nde bulunan, Huashan Dağı, 2160 metrelik kısmı yükselen dorukların kenarlarına sarılı ve dev “zımba” larla birbirlerine sabitlenmiş tahta yürüyüş bölümlerinden oluşan kalp-durdurucu ve olağandışı bir yürüyüş olanağı sunmaktadır. Potansiyel olarak tehlikeli bir “jeoturizm” sitesi olan bu dağ, çevredeki eteklerinden ve tarım arazilerinin üzerinde çarpıcı bir şekilde yükselir.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Aslında, dağ yamacında bulunan gökyüzü yürüyüş yolları, gerçek bir gelişmiş “yol” dan daha gerekli bir koşum takımı yardımı ile hayatınızı sürdürebileceğiniz yardımcı bir kaya tırmanışı tecrübesi sunmaktadır. Çin’in beş büyük dağlarından biri ve bir kutsal dağ olduğu düşünülürse ikinci yüzki bir Daoist tapınağının inşasına dayanan bir alan olan Huashan’ın Kralı, çok devasa uçurumlara ve çevredeki zirvelerin çok üst kısmına çıkıntı yaparak 2160 metreye ulaşan dev bir sapı veya hatta bir fıstığı çağrıştırabilir. Huashan Dağı, ölüm oranları yüksek olmakla gerçek bir tehlike riski konusundaki tartışmalı iddiaları ile “dünyadaki en tehlikeli yürüyüş” olarak etiketlendi. Huashan Dağı’nın yürüyüş hedefi olarak popüler olması sebebiyle, kalabalığın kaygıları önemli bir problem haline gelmiş ve geceleri tırmanmayı seçen fazla sayıda ziyaretçiye yol açmıştır.

Terracotta Savaşçıları

Bir dizi silah ve atla ayakta duran Terracotta Savaşçıları, her sene 1 milyondan fazla ziyaretçiyi cezbeden harika bir ülkelerarası mezarlıktır. 197sekiz senesinde Fransız Başbakanı Jacques Chirac tarafından sekiz. Dünya Harikası olarak gösterilmiştir. Bu mezarlık, 1974 senesinde merkezi bir bölgede bulunan Shaanxi eyaletinde bulunan Xi’an, Linton Bölgesi’nde bir çiftçinin yanında bulunan işçiler tarafından bir su kuyusu kazma işlemi esnasında keşfedilmiştir.

M.Ö. 3. Yüzyılın sonlarında, Çin’in ilk imparatoru İmparator Qin Shi Huang’ın emriyle, ölümden sonraki hayatını korumak için düzenlenen Terracotta Savaşçıları, erkekler, arabalar ve atların, silahlarla dolu harika bir sırrı niteliğindedir. Heykeller, yaşam boyu olandan biraz daha büyük ve inanılmaz derecede kişiselleştirilmiş, farklı ifadeleri, duruşları, giyim eşyaları ve süsleme ayrıntılarıyla farklı askerleri göstermektedir.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Belki de, kişiselleştirme derecesindeki müthiş başarı, gerçek askerlerin birer birer çoğaltıldığını düşündürmektedir. Yüzlerce Terracotta askeri titizlikle ortaya çıkarılmış, yüksek standartlara getirilmiş veya restore edilmiştir. Halen, arkeolog ekipleri ayakta duran büyük yeni kesimlerin ortaya çıkması için çalışmaktadırlar. Dördüncü kısım henüz tam olarak ortaya çıkmamış olsa da, üç kısmı önemli ölçüde ortaya çıkarılmış dört farklı çukur bilinmektedir. Eski Şehir Xi’an’ın tamamının, savaşçı çukurlarının yakınında bulunan imparatorun türbesinde var olabileceği düşünülmektedir.

Yasak Şehir (Pekin)

Adına rağmen ziyaretçilerin başlıca hedefi olan Yasak Şehir, antik, karmaşık ve renkli imparatorluk binalarını, Çin’in başkenti Pekin’de dünyaya gösterilmesi için artık açıktır. Varır varmaz, güzel güney Çin orman ağacı ve Pekin mermeri ile inşa edilmiş geleneksel Çin mimarisi tarafından tanımlanan geniş meydanlar arasında bir bina ile karşı karşıya kalacaksınız.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Çin mimari başarısı dikkate alındığında, gezegendeki bu en büyük saray kompleksleri, Ming’den Qing Hanedanlığı’nın sonuna kadar Çin hükümetinin antik koltuğu olarak kullanılan 1406 ila 1420 kullanılmıştır. 1 milyondan fazla işçinin emeği ile kurulan Yasak Şehir, imparatorun şehre giren veya çıkan tüm insanlara izin vermesi sebebiyle bu ismi almıştır. Şimdi, Yasak Şehir’in korunmuş ve ayrıntılı bir biçimde restore edilmiş ihtişamı, alanın kullanım seviyesi ile alakalı endişeler yaratsa da yaklaşık 14 milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. Yasak Şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi olarak tanınan, dünyanın en büyük korunan eski ahşap binalarını temsil etmektedir.

Büyük Vahşi Kaz Pagodası

Güney Xi’an’daki Da Ci’en Tapınağı karmaşık alanlarına dayanan Shaanxi eyaletinde bulunan Büyük Vahşi Kaz Pagodası’nın inşası, Tang Hanedanlığı zamanında 652 yılına dayanmaktadır. Mütevazı bir ücret karşılığında erişilebilen Büyük Vahşi Kaz Pagodası, ikonik ve komuta edici bir görünüme sahip Çin mimarisinin bir harikasıdır. Bir dünya mirası olan bu kule, en üstten Xi’an kentinin harika manzaralarını, eski Budist mimariyi modern binalarla karıştıran bir panorama sunmaktadır. Pagoda, Budist çevirmen ve gezgin Xuanzang tarafından Hindistan’dan Çin’e getirilen Budist eserler içermesi için inşa edildi. Efsaneye göre, adı, yemek için dua eden rahiplerin yemek yerken gökyüzünden düşen vahşi bir kazın hikayesinden gelmektedir.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Aslen depreme dayanıklı olduğu bilinmeyen bir inşaat metodu ile sıkıştırılmış topraktan inşa edilen yapı 1556 depreminde çöktü ve Çin’in tek kadın imparatoru Wu Zetian tarafından daha uzun ve kuvvetli bir biçimde yeniden inşa edildi. Yeniden inşa edilen Büyük Vahşi Kaz Pagodası, 5 kat eklenerek toplam 10 kat olması sağlandı. Yine de, bu uzun boylu yapı, dayanaklılığına oranla çok yüksekti ve 3 katı devrildi ve 210 fit yüksekliğe ulaşan günümüzdeki hali 7 katlı şeklini aldı. Xi’an Metrosu’nun üçüncü durağı olan Da Yan Ta istasyonundan kısa bir yürüyüşle ulaşılabilen kule, ahşaptan yapılan binanın kare şekliyle eşleşen bir iç merdiveniyle tuğladan inşa edilmiştir.

Cennet Tapınağı (Pekin)

Esrarengiz görünümlü dairesel bir bina olan Pekin’deki Cennet Tapınağı, 136sekiz-1644 yıllarını kapsayan Ming Hanedanı İmparatoru Zhu Di tarafından 1420 senesinde inşa edildi ve daha sonra 1644-1911 seneleri arasında Qing Hanedanı tarafından kullanıldı. Ming hanedanının başlangıcından itibaren tapınak inşaatı olan Kraliyet Bahçesi, ibadet yeri olarak kullanılıyordu. Çin tarihinin en büyük fedakar binası olan Cennet Tapınağı ve gerekçeleri, zaten fazla büyük olan Yasak Şehir’den daha büyük bir alanı kaplamaktadır. Mistik kanunları ve kozmolojinin prensiplerini temsil etmek üzere tasarlanan tapınak, Kış Gündönümü sırasında Cennetin ibadet edildiği ve bol hasat için dualar sunulduğu bir yer olarak kullanılmıştır.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Tapınak kompleksi 3.529.412 metrekarelik bir alandan oluşur ve Cennete adanmış inşaattan daha büyük bir konutta yaşamakta olan Çin imparatorlarının yasaklanması sebebiyle Yasak Şehir’den daha büyük yapılmıştır. İmparator, antik Çin kültürüne ve bir temsilciye göre Cennetin Oğlu olarak kabul edilir. Yılda iki kez, İmparator ve imparatorluk refakatçileri, başarılı hasat umuduyla Cennet’ten talep etmek için tapınakta kamp yaparlardı. 360 derece sarmalayan korkuluk, geleneksel Çin kültürünün görüldüğü şekliyle cennetin yuvarlaklığını temsil eden 360 derecelik cenneti sembolize eder.

Qianling Mozolesi (Çin Kadın İmparatorunun Dinlenme Yeri)

Başlangıçta Tang Hanedanı İmparatoru Taizong hareminde yalnızca bir rahip olan Wu Zeitan (624-705), Tang Hanedanlığı’na karşı çıkan güçlerle çarpıcı bir yükselişe imza attı. İmparator Taizong’un 649’da vefatından sonra, İmparator Gaozong olarak giderek artan derecede yüksek rütbeli ve etkili bir rejime dönüştü. İmparatorun lehine yükseldikten sonra İmparatoriçe Hükümeti oldu ve ciddi tartışmalara giren fakat rakiplerini açıkça acımasızca tasfiye ederek İmparatoriçe Regent olarak ünvanını aldı. Bu rolle, tarihte Çin’in tek tanınmış kadın imparatoru olacaktı. Sıkı ve saldırgan fakat etkili egemenliği ile Zhou Hanedanlığı ve 61sekiz’de başlayan ve 907’de sona eren Tang Hanedanlığı egemenliğinde bir kesintiye sebep olmuş ve 690-705 seneleri arasında onun yerini almıştır.

Çin’de Görmeniz Gereken Turistik Yerler

Agresif askeri kampanyalar ve müthiş inşaat projeleri tamamlandıktan sonra Wu Zetian, Aralık 705’te sekiz0 ya da sekiz1 yaşında zayıfladı ve öldü. Wu Zetian, görkemli Qianling Türbesi’nde bir mezara gömüldü. Bu mezar, bir Çin kraliyet mezarı ve Çin’deki çok sayıda imparatorun cesetlerini içeren tek mezar olarak bilinmektedir. 1.200 n fazla bir süredir soygun gibi çok sayıda girişime maruz kalan türbe, Çin yasalarına göre kapalı tutulması ve korunan bir eserdir. Mozole, Wu’nun kendisi tarafından yaptırılan iki büyük dikili taş ile geniş bahçeler, yürüyüş yolları ve panoramik dağ manzaraları arasındadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ