06.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kalevala Destanı Hakkında Bilgi

Kalevala Destanı Hakkında Bilgi

Kalevala Destanı Hakkında Kısa Bilgi, Kalevala Destanı Özet

Kalevala Destanı Hakkında Bilgi; Kalevala, Fin ulusal destanı. Elias Lönnrot tarafından Fin sözlü geleneğine ait şarkı, balad ve masallardan yapılan derlemenin yeniden kurgulanmasıyla oluşturulmuştur. 1835’teki ilk basımı 32, 1849’daki genişletil­miş basımı ise 50 kantodan oluşur. Destan­daki kahramanların yaşadığı ülke olan Ka­levala (kahramanlar ülkesi) Finlandiya’nın şiirsel adıdır.

“Kalevaoğulları”nın önderi, doğaüstü gücü olan ve Finlilerin arpa ben­zeyen telli çalgısı kantele’yi ustalıkla çalan yaşlı bilge Vâinâmöinen’dir. Destanın öteki karakterleri arasında, dünyanın yaratılışı sırasında “cennetin kapakları”nı yapanlar­dan usta demirci Ilmarinen, kaygısız savaşçı ve çapkın Lemminkâinen, kuzeydeki güçlü Pohjola ülkesinin kadın hükümdarı Louhi ve kaderin köleliğe mahkûm ettiği trajik kahraman Kullervo sayılabilir.

Kalevala Destanı Hakkında Bilgi

Destanın başlıca olayları, dünyanın yaratı­lışı ve Vâinamöinen, Ilmarinen ve Lemmin- kâinen’in Louhi’nin güzel kızını elde etmek için Pohjola’ya yaptıkları serüven dolu yol­culuklardır. Bu yolculuklar sırasında tuz, yiyecek ve altın üreten, mutluluk ve refah kaynağı tılsımlı direk sampo’nun demiri dövülür ve sampo Kalevala halkına verilir. Kalevala, Hıristiyanlık öncesi dönemin ko­şul ve düşüncelerini yansıtır. Ama yapıttaki son kanto, putperestliğin etkisini yitirmesi­nin habercisi gibidir. Bu bölümde Marj atta adlı genç kızın doğurduğu erkek çocuk, Karelia kralı olarak vaftiz edilir. Putperest Vâinamöinen ise, kantele’sım ve şarkılarını geride bırakarak Finlandiya’dan ayrılır.

Kalevala bir vurgulu bir vurgusuz ve bir vurgulu iki vurgusuz ayaklardan oluşan sekiz heceli uyaksız dizelerle yazılmış, yapıt­ta aliterasyon, koşutluk ve yinelemelere yer verilmiştir. Kalevala Fin ulusal ruhunun temelini oluşturmanın yanı sıra, 20’den fazla dile çevrilerek birçok önemli sanat yapıtına da esin kaynağı olmuştur. Akseli Gallen-Kallela’nın resimleri ve Jean Sibel- ius’un besteleri bunlara örnek gösterilebilir. Henry Wadsworth Longfellovv’un The Song of Hiavvatha (Hiawatha’nın Şarkısı) adlı şiirinin epik üslup ve ölçüsünde de Kaleva- /û’nm etkileri görülür. Kalevala, 1965’te aynı adla Türkçeye de çevrilmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ