20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin Faydaları Nelerdir?

Bademin faydaları nelerdir? Badem Ne İşe Yarar? Türkiye, İran, Lübnan, Suriye, Ürdün, İsrail gibi ülkelerde yetiştirilen bir yemiş olan bademin acı ve tatlı olmak üzere iki çeşidi bulunur. Bademin acısı daha çok yağ olarak kullanılırken tatlısı ise çiğ olarak tüketilir. Kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum açısından zengin olan badem birçok hastalığa iyi gelir. Birçok sorunu çözmede etkilidir. Düzenli ve normal miktarda tüketildiğinde vücut için birçok yararı bulunur.

Bademin faydaları nelerdir?

Kötü kolesterolün yüksek olması insan sağlığı için zararlıdır. Her gün düzenli olarak tüketilen badem kötü kolesterolün düşmesini sağlar.
Badem kötü kolesterolün düşmesini sağladığından kalp sağlığını da korur. İlerleyen yaşlarda oluşabilecek damar sertliği ve damar tıkanıklığının önüne geçer. Kalp krizi riskini azaltır.
Diyabet hastaları besin seçerken zorlanır. Düzenli olarak badem tüketen kişilerin kan şekerinde dalgalanmalar az olduğundan diyabete iyi gelir.
Badem kontrollü tüketilirse kilo aldırmaktan çok kilo vermeye yardım eder. Ancak kilo vermek isteyenleri haftada 2 kez badem tüketmeleri gerekir.
Düzenli badem tüketimi safra kesesinde taş oluşumunun önüne geçer.
Badem iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu yüzden kişinin kemiklerinin daha güçlü olmasını sağlar.
Badem beyin için yararlı bir besindir. Hafızanın güçlenmesine yardım eder. Unutkanlığı önler.
Özellikle çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.
Badem yağı ve badem sütü cilt sağlığının korunmasında, sivilcelerde sıkça kullanılan yöntemlerdendir.
Bademin içinde bulunan besin değerleri kişiye enerji verir. Gün içinde kişinin daha uzun sürede yorulmasını sağlar.
Hamilelik döneminde tüketilen badem anne ve bebek sağlığını korur. Bebeğin hücrelerinin sağlıklı gelişmesini sağlar.

Peki badem nasıl ve ne kadar tüketilmelidir? Bademin yan etkileri nelerdir?

Badem daha çok tatlı badem şeklinde çerez olarak tüketilir. Bunun dışında cilt ve saç sağlığı için acı bademin yağı da kullanılır. Zaman zaman badem sütü de kullanılır. Badem kararında tüketilirse sağlık için yararlı olurken fazlası zararlıdır. Günde 10-15 tane badem yeterlidir.

Badem bu miktardan fazla tüketilirse kilo almaya neden olabilir. Çok tüketilirse vücuttaki E vitamini miktarı artacağından uyuşukluğa, ishale ve baş ağrısına neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Keten Tohumu Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ