20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Maket Üzerinden Ev alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Maket Üzerinden Ev alırken Nelere Dikkat Edilmeli? Tüketicinin yasal hakları neler?Tüketicinin dikkat etmesi gereken en önemli husus, arsa üzerinde satışa sunulacak konut sayısı kadar kat irtifakı kurulması ve inşaat izinleri.

Maket Üzerinden Ev alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Maket Üzerinden Ev alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Maketten konut alırken öncelikle şirketin bitirilmiş projeleri araştırılmalı ve mümkün olduğunca az peşinat ödeyerek projeye dahil olunmalı.

2. Gösterilen resimlere veya maketlere güvenilmemeli. Şirketten, o alana yapılan inşaat ile ilgili ruhsat istenmeli ve belediyeye verilen proje incelenmeli veya uzman birisine gösterilmeli.

3.. Şirketten verilen broşür ve çizimler, şirkete mümkünse imzalatılarak onaylatılmalı ve saklanmalı. Mahal listesi denilen hangi malzemelerin kullanılacağına dair bilgi içeren bir liste de kaşeli ve imzalı olarak şirketten alınmalı.

4. Sözleşmeler 12 punto ile yazılmalı, anlaşılır olmalı. Sözleşme ekinde mahal listesi denilen dairenin içerisinde ve projede kullanılacak malların listesi talep edilmeli, taahhüt edilen sosyal alanlar teker teker yazdırılmalı.

5. İnşaat halindeki projeyi tüketiciler gezemez veya inceleyemez. Ancak maketten konut satışı 4077 sayılı Tüketici Kanunu’na göre kampanyalı satış denilen türe girer. Bu satışta, tüketici daire teslim tarihinden önce şüpheye düştüğü her an cayma hakkına sahiptir. Hiçbir kesinti yapılmadan ödediği paraların iadesini talep edebilir. Ancak, şirketin parasını proje bitim tarihine kadar ödememe hakkı da vardır. Proje bittiğinde ise konutu teslim edilmiyor ise devir ve teslim için dava açabilir, yine ilanlarında taahhüt edilenden eksik hususlar var ise bunlar için tazminat talep edebilir. Tüketicilerin geç teslim edilen konutlar için de gecikmiş kira alacağı hakkı da bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Burçlara Göre Hediye Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ