20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

WhiteBIT Borsasının Özellikleri ve Fiyatlandırması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

WhiteBIT Borsasının Özellikleri ve Fiyatlandırması Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Kripto para yavaş yavaş hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. Daha önce kripto paraları reddeden geleneksel finans kuruluşları bile bugünlerde kripto paraları işlerine entegre etmeye çalışıyor ve büyük şirketler kripto paralara yatırım yapmaya başladı.

Kripto paralarla ilgili bilgi edinmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bilgi almanın en kolay ve en güvenli yolu kripto para borsaların web sitesindeki içerikleri incelemektir. Ancak, bir borsa seçmeniz gerekirse, kullanıcılarının güvenini kazanan borsalara güvenmenizi öneririz. 

Bunlardan biri de Ukrayna asıllı Avrupa’nın en büyük kripto para borsası WhiteBIT borsasıdır. 150’den fazla ülkede 3 milyondan fazla kullanıcı işlem yaparak platformun özelliklerini test etmiştir ve platforma güvenmektedir. Güvenli bir kripto para borsası ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini WhiteBIT borsası üzerinden bakalım.

Alım Satım Fırsatları

WhiteBIT; kullanıcılarına, deneyimlerine uygun bir kazanç elde etmesi ve gelirini kendisinin belirleyebileceği şekilde spot, marj veya vadeli işlemler aracılığıyla hedeflerine ulaşması için farklı fırsatlar sunan bir alım satım platformudur.

Spot alım satımı, WhiteBIT’te kripto para satın almanın en yaygın ve kolay yoludur. Spot alım satımı, kullanıcının borsaya fon yatırmasıyla ve kripto parayı ödünç değil de kendi parasıyla satın alarak gerçekleştirdiği bir işlemdir.

Bu işlem türü en güvenli olarak kabul edilir, çünkü kullanıcılar yatırdıkları tutardan fazla kaybetmezler ve borç almak zorunda kalmazlar. Spot işleminin ana dezavantajı, kullanıcıların bakiyesindeki tutarla sınırlı olması ve alım satım fırsatlarından kısıtlı olarak faydalanmasıdır.

Buna karşılık, marj ticaretinde 20x’e kadar bir kaldıraç kullanabilirsiniz. Bir kullanıcı, borsadan borç para alarak daha fazla varlık satın alabilir ve bu sayede potansiyel kazanç seviyesini artırabilir.

Örneğin, 500$ karşılığında bitcoin almayı düşünüyorsanız, 100$ yatırım yapmanız ve 5x kaldıracı kullanmanız gerekir.

Tıpkı spot alım satımı gibi, marj ticaretinin de artıları ve eksileri vardır. Ödünç alınan fonlarla kazancı artırma fırsatı, sermayenizi aşan tutarları kaybetme risklerini de beraberinde getirir.

Daha deneyimli kullanıcılar, sürekli vadeli işlem sözleşmelerini al-sat yaparak bu tür işlemi tercih ederler. WhiteBIT borsasında kesin bir tarih belirlemeden işlem yapılabilir, bu nedenle pozisyon gerektiği kadar açılabilir.

Vadeli işlem ücretleri, spot piyasadaki ücretlerden daha düşüktür. Ayrıca, tıpkı marj ticaretinde olduğu gibi, Uzun ve Kısa pozisyonlar açıp 20x’e kadar kaldıraç kullanmak, maliyetinin sadece bir kısmını ödeyerek bir varlığa erişim sağlamak mümkündür.

Borsada ETH USDT, SOL USDT gibi hem popüler olanlar hem de daha az bilinenler olmak üzere birçok işlem çifti mevcut.

Kullanıcılar Limit, Piyasa, Stop ve Koşullu emirler arasından seçim yapabilir. WhiteBIT borsasında koşullu emirler oluşturabilir, istediğiniz işlem çiftini seçebilirsiniz.

Kullanıcılar sadece kripto paralarla değil, itibari paralarla da işlem yapabilirler. Borsa, ABD doları ve euro da dahil olmak üzere 30’dan fazla itibari para işlem çiftini desteklemekte.

Ücretler ve Kısıtlamalar

WhiteBIT ücretleri, hem küçük tutarla işlem yapan yeni başlayan kullanıcılar için hem büyük tutarla işlem yapan deneyimli kullanıcılar için uygundur.

Borsanın standart işlem ücreti %0,1’dir ve marj fonlarını kullanmak için günlük komisyon ücreti %0,098. Bazı işlem çiftleri için işlem ücretinin farklı olabileceğini, ancak hiçbir zaman %0,1’i geçmediğini belirtmekte fayda var. Çekim işlemi ücreti, varlığın mevcut değerine ve blok zincirinin ücretine bağlıdır.

Bugünlerde, WhiteBIT borsasında dünya çapında 150’den fazla ülkeden kullanıcılar işlem yapıyor ve borsanın destek ekibi 10 dilde hizmet veriyor. Aynı zamanda da borsa kullanımı çoğu ülke için yasak olduğunu unutmamak gerekir. Bunlar Afganistan, ABD, İran, Libya, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Transdinyester, Sudan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu. Desteklenmeyen ülkelerin tam listesini borsaya kaydolduğunuzda görebilirsiniz.

Bu arada, ABD vatandaşları için iyi bir haberimiz var. WhiteBIT borsası ABD piyasasına açılmayı planlamaktadır.

Destek

WhiteBIT uluslararası bir şirket olarak farklı ülkelerde hizmet vermesi sayesinde, borsada birçok dilde hizmet alabilirsiniz. Destek ekibimiz İngilizce, Çince, İspanyolca, Estonca, Arapça, Ukraynaca, Türkçe, Gürcüce, Almanca dillerinde hizmet vermektedir.

Destek ekibimiz 7/24 çalışarak çoğu birkaç dakika içinde çözülen tüm sorularınızı yanıtlamaya hazır bekliyor. Kullanıcılarımız hızlı ve kolayca iletişim kurabilsin diye birkaç iletişim kanalından hizmet vermekteyiz:

  • borsadaki Destek düğmesine tıklayarak bir etiket oluşturun;
  • belirtilen destek ekibi adresine bir e-posta gönderin;
  • sorunuzu Telegram üzerinden sorun.

WhiteBIT, kullanıcıların güvenliğine, çeşitli alım satım araçlarına ve düşük ücretlere büyük önem vermektedir. Aynı anda çok hızlı büyüyerek çoğu borsaya örnek gösterilmektedir. Böyle olması hem yeni başlayanlar hem deneyimli yatırımcılar için bir avantajdır ve borsayı, mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ