14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Uyuyabilmek İçin Ne Yapmalı?

Uyuyabilmek İçin Ne Yapmalı?

İçindekiler

Uyuyabilmek İçin Ne Yapmalı? Yatağa yattığı zaman uyuyamamak, uykusunun bir türlü gelmemesi birçok kişinin muzdarip ortak sorunudur. Burada bahsetmiş olduğumuz sorun insomnia gibi tıbbi hastalık derecesindeki uyku sorunları değildir. Günümüz insanının uykuya dalmakta yaşadığı sıkıntılar ve bu sıkıntılar için neler yapabileceğinden sizlere kısaca bahsediyor olacağız. Eğer sorununuz tıbbi boyutlardaysa doktorunuzla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Uyuyamamın en büyük nedenlerinin başında psikolojik sebebler gelmektedir. Bu sebeblerden ilki ertesi günü düşünmektir. “Yarınki sınavda başarılı olabilecekmiyim, yarınki iş görüşmem nasıl geçecek” şeklinde ertesi günü düşünmek ve kaygılanmak uykunuzun kaçmasına sebeb olur. Bu tarz düşüncelere kapılmadan kendinize olumlu telkinlerde bulunabilirsiniz. Unutmayınki ertesi gün için kaygılanmak size o saatde hiç bir şey kazandırmayacağı gibi uykunuzdan olmanıza da sebeb olacaktır. Bu yüzden ertesi güne ait endişeleri zihninizden olabildiğince uzak tutmaya çalışın. Uykusuzluğa sebeb olan neden de uyuyamama endişesidir. Yani uyuyamadığınızda karşılaşacağınız sorunları düşünmek uykunuzu oldukça olumsuz etkiler. Örneğin “uyuyamazsam ve uykumu alamazsam yarınki sınavda nasıl başarılı olacağım, uykumu alamazsam yarın iş yerindeki sunumumu nasıl başarabilirim” tarzında uykunuzu alamazsanız karşılaşacağınız sorunlar uyuyamanıza sebeb olabilir. Bir önceki duruma benzer bir durumdur ve dediğimiz gibi bu tarz düşünceleri zihninizden uzak tutun çünkü bu düşüncelerin size hiçbir yararı yoktur.

Uyuyabilmek İçin Neler Yapabilirsiniz

  • Uyku Düzenini Sağlamak

Uyku düzeni uykunuzu sağlamak için çok önemlidir. Çünkü vücudunuzun biyolojik saati kendini bu uyku düzenine göre ayarlar. Eğer kendinizi erken yatmaya erken kalkmaya alıştırırsanız uyku sorunu yaşamazsınız.

Not: İdeal uyku süresi 7-8 saattir. Uykunuzu buna göre ayarlamanız sizin için iyi olacaktır.

  • Spor Yapmak

Uykunuzun gelmesini sağlamanın en pratik çözümlerinden biri spor yapmaktır. Dambılınız varsa bunlarla çalışabilirsiniz. Ya da mekik, şınav gibi spor uygulamaları yapabilirsiniz. Uyumak için yapılacak sporun ideal süresi 20 dakikadır. 20 dakikalık bir egzersiz uyumanıza son derece yardımcı olacaktır.

Not: Şınav, mekik, dambıl uygulamalarını set set yapmak hep kaslarınızın gelişmesine katkı sağlar hem de sakatlanma riskinizi minumuma indirir. Örneğin setler arasında 45 saniye ara vererek farklı kas gruplarını çalıştıran her hareketi 12 sefer den 3 set halinde yapmak idealdir.

spor yapmak
  • Uyku ortamını değiştirmek

Uyuduğunuz ortam uyku kalitenizle ve uykuya erken dalmanızla direkt olarak ilişkilidir. Televizyonun karşısında uyumak uykunuzun kalitesini düşürür. Gürültülü, ışıklı ortamlardan mümkün olduğunca uzakta uyuyun. Yastık kılıfınızı birkaç günde bir değiştirmekte yine uyku kalitenize olumlu anlamda katkı yapar.

Uyuyabilmek İçin Yapmamanız Gerekenler

Uyuyabilmek için yapmanız gerekenlere yukarda değindik. Uyuyabilmek için yapmanız gerekenler kadar yapmamanız gerekenler de önemlidir. Uyuyabilmek için yapmamanız gerekenlerin bir kısmına yazımızın ilk başında bahsettik. Şimdi de fiziksel anlamda yapmamanız gerekenleri sıralayacağız.

  • Kahve ve Alkol

Kahve kullanımı uykunuzu açan bir eylemdir. Bu yüzden eğer rahat bir uyku çekmek, yastığa başınızı koyar koymaz uyumak istiyorsanız öğleden sonra kahve kullanımına dikkat edin. Alkol sanılanın aksine uykunuzun kalitesinin düşmesine sebeb olur. Çünkü sızmak ve uyumak farklıdır. Alkol aldığınız geceler uykunuzdan çok fazla bir verim beklemeyin. Sabah uyunmak sizin için çok daha zor olur. Vücudunuz dinlenmediğini hissederseniz. Bunun sebebide alkolün uykunun rem evresini olumsuz etkilemesidir. Vücudunuzun dinlendiği en önemli uyku evresi rem’dir.

  • Sigara Kullanmamak

Sigara kullanımının vücudunuza olumsuz etkileri saymakla bitecek gibi değil. Sigara kullanımı uyuyamama sorunuyla da ilgili. Sigara kullanımı uykunuzun kalitesini olumsuz etkiler. Gece yastığa başınızı koyar koymaz uyuyamamanıza ve sabah geç kalkmanıza sebeb olur. Yine alkol gibi uykunuzun kalitesini düşürür. Sigara kullanıyorsanız en azından uyumadan önce son 2 saat sigara kullanmamaya özen gösterin. Uykunuzun kalitesinde bir artış olduğu sizde hissedebilirsiniz sigara içmeden uyuduğunuz gecelerde.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ