24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Koroner Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalbimiz vücudumuz için en önemli organlarımızdandır. Kalbin yeteri kadar çalışmayarak işlevini yerine getirememesi nedeniyle sağlık açısından bir takım sıkıntılar ile birlikte kalp hastalıkları olarak kendisini belli eder.

Koroner Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalbimiz vücudumuz için en önemli organlarımızdandır. Kalbin yeteri kadar çalışmayarak işlevini yerine getirememesi nedeniyle sağlık açısından bir takım sıkıntılar ile birlikte kalp hastalıkları olarak kendisini belli eder. İşte kalbin doku ve organlara yetecek kadar kan pompalama işlevini yerine getirememesine kalp yetmezliği denilmektedir. Kalbin yeterli olmaması halidir. Kalp yetmezliğinde kalbin vücudumuz içerisindeki doku ve organlara yetecek kadar olan kan miktarında artış ve azalma ile birlikte görülen kalp yetmezliği önemli ve dikkat edilmesi gereken hastalıklardandır. Kalp yetmezliği şikayeti ile karşılaşan hastaların çoğunluğunda ilk belirtiler olarak çekilen nefes darlığı, göğüs kafesindeki sıkışma ile kendisini belli edebilir. Bu tip hastalarda genellikle ilk olarak düşünülen şey hareketsiz kaldıkları ve kendilerini hareketten yoksun bıraktıkları için çabuk yoruldukları veya herhangi bir şekilde oluşan yorgunluk sonucu kendilerine bitkin ve yorgun hissetmeleri olarak algılansa da bu belirtiler kalp yetmezliğine bağlı olan sebeplerden olabilir. Bunun için bu işaretlerlerle karşılaşan hastaların hiçbir şekilde zaman yitirmeden kendileri ile ilgili incelemelerde ve değerlendirmelerde bulunmak üzere bir sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekebilir.

Kalp yetmezliğinin oluşmasında ve gelişim göstermesinde kendisini belli eden belli başlı emareler bulunabilir bunlar arasında sayabileceğimiz kalp ritminde bozukluk ilk sırada yer almaktadır. Bunun tespit edilebilmesi için tam teşekküllü bir kalp damar hastalıkları birimine başvurarak kişinin kalp ritm sayısının tespitinin yapılması oldukça doğru bir uygulamadır. Kalp yetmezliğinin başlangıcında ortaya çıkan durumu ortaya çıkarabilmek için gerekli tetkikler ve değerlendirmeler ancak doktor tarafından bilinebilir ve uygulanabilir. Kalp yetmezliğinin daha ileriki dönemlerinde ise kalpte büyüme oluşmaktadır. Kalp yetmezliği ile karşı karşıya kalan hastalar daha çok beklenmedik durumlarda özellikle de gece yatarken nefes darlığı ve hava alamama hissini yaşarlar. Ve bu sıkıntılı süreç içerisinde rahat uykularından kalkarak nefes alıp vermelerini kolaylaştırarak kendilerini rahatlatmak ve gevşetmek isterler. Yatarken daha çok nefes probleme yaşanır otururken çok fazla bir zorlama ve nefes almada daha az bir problem oluşmaktadır. Vücuttaki tuz ve su birikimi artacağından hastaların bacaklarında, ellerinde ödem oluşur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ