28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

TV Ünitesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TV Ünitesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler

Televizyon ünitesi, televizyonlar için üretilmiş son derece işlevsel ürünlerdir. Farklı modellerdeki televizyon masaları, hem TV sehpası olarak kullanılabilirken aynı zamanda konsol, vitrin ya da raf olarak kullanılabilmektedir. Bu sebeple dekorasyonun önemli bir parçası haline gelen TV ünitesi modelleri ile aynı zamanda televizyonun ortaya çıkardığı kablo kirliliğini ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Televizyon Sehpası Nedir?

Televizyon sehpası da aslında televizyon ünitelerinin bir çeşididir. Sadece alt modülü bulunan, üst kısmın bulunmadığı televizyon ünitelerinin TV sehpaları olarak adlandırıldığını söyleyebiliriz. Genelde duvara montelenmesi tercih edilmeyen televizyonlar için tercih edilen bu sehpalar, üst modüle sahip TV ünitelerine göre daha sade olsalar da çekmeceleri ve rafları ile dekorasyonda yine toparlayıcı ve işlevsel bir rol oynamaktadırlar.

TV Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

TV ünitesi, yaşam alanınız içerisinde yer vereceğiniz belki en işlevsel dekorasyon ürünlerinden biridir. Bu sebeple doğru tercih yapmak için üniteyi kullanacağınız odanın tarzını ve kullanılan renkleri; televizyonunuzun, odanızın ve diğer mobilyalarınızın boyutunu; TV ünitesinden beklentilerinizi ve en önemlisi kişisel zevklerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Aynı zamanda isteklerinizi, zevklerinizi de göz önünde bulundurmak gerekir.

tv unitesi

Odanızın Tarzına Göre TV Ünitesi Seçimi

TV ünitesi modelleriarasından odanız için uygun olanı bulurken ilk olarak odanızı dökşediğiniz tarz önemlidir. Odanızda modern dokunuşlar hakimse modern TV ünitesi modellerine göz atabilirsiniz. Kullanılan farklı materyaller, özel tasarımlarla zamana ayak uyduran şık TV üniteleriiçin Evgör Mobilya doğru adres olacaktır.

Yaşam alanınızda klasik parçalara yer vermeyi seven, gösterişli bir dekorasyondan hoşlanan biriyseniz avangarde TV ünitesi modelleri sizin de tercihiniz olabilir. Çok daha fazla detay barındıran avangarde TV üniteleri yaşam alanınıza son derece gösterişli bir hava katacak. Lüks TV ünitesi de diyebileceğimiz bu modeller, eski zamanların karşı konulamaz bir gölgesi olarak evinizi renklendirmek için hazır. Gold detaylar, avangarde tarzdaki dekorasyonlar için sevilen detaylardandır. Bu yüzden gold TV ünitesi, avangarde modeller içerisinde son derece geniş yer tutar. Öte yandan mermer TV ünitesimodelleri de ağır görünüşü ve şıklığıyla avangarde tarzda döşediğiniz odanızda uyumlu bir parça olacaktır.

Odanızın Rengine Göre TV Ünitesi Seçimi

Açık renklerde bir oda dekorasyonunuz varsa TV ünitenizi de buna uygun olarak açık renklerde seçmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin krem TV ünitesiya da beyaz TV ünitesiaçık renk dekorasyonunuzu tamamlamak için iyi bir tercih olabilir. Parlak renklerden hoşlanıyorsanız lake TV ünitesi modellerine de göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda zıt renkleri kullanmaktan hoşlanıyorsanız açık renklerdeki dekorasyonunuzla kontrast oluşturacak koyu renklerde TV ünitelerine de göz atabilirsiniz. Koyu renkler arasından tercih edebileceğiniz siyah TV ünitesive gri TV ünitesi modelleri hem açık renk odalardaki kontrast için hem de koyu renk odalardaki uyum için doğru bir tercih olacaktır.

Siyah, beyaz gibi klasik renklerden ziyade daha renkli TV ünitesiseçmeyi düşünenler için de pek çok model mevcut. Tüm renklerle uyum sağlayan ahşap TV ünitesi modelleri ise hem açık renkli odalar için hem koyu renkli odalar için hem de rengarenk döşenen odalar için oldukça uygun bir seçim olacaktır. Ağaç TV ünitesimodelleri arasından sağlamlığı ve dayanıklılığıyla öne çıkan ceviz TV ünitesi, asil duruşuyla da gözbebeğiniz olacak.

Televizyonunuzun Boyutuna Göre TV Ünitesi Seçimi

Doğru TV ünitesi seçimi için oda boyutu kadar televizyonun boyutu da önemli bir ayrıntıdır. Büyük televizyon için daha büyük TV ünitesi, küçük boyuttaki televizyonlar için küçük TV ünitesi tercih etmelisiniz. Uyumsuz boyuttaki üniteler ile televizyonlar dekoratif anlamda hoş durmayacağı gibi aynı zamanda izlerken gözünüzü yoracaktır.

Televizyonlarda boyutlar genelde her marka için standart olmaktadır. Örneğin 55 inç bir televizyon 152 cm’e denk gelmektedir. Bu sebeple 180 cm TV ünitesi, yanlardaki boşluk da düşünüldüğü zaman doğru bir tercih olacaktır. 50 inç televizyonunuz için 150 cm TV ünitesi, 37 inç televizyonunuz için ise 120 cm TV ünitesi tercih edebilirsiniz.

Beklentilerinize Göre TV Ünitesi Seçimi

Televizyon ünitesi deyip geçmemek lazım, evinizin en çok kullandığınız yerinde size eşlik edecek önemli bir mobilyadır TV ünitesi. Bu sebeple bir koltukla ilgili nasıl beklentilerimiz varsa ünitelerle ilgili de bu tip beklentilermiz olması son derece doğaldır.

Salonunuza uygun bir salon televizyon ünitesi,sizin için sadece bir TV masasıolabilir. Televizyonunun yerini belli eden, kablo kirliliğini gizleyen, sade ve sağlam bir TV sehpası sizin için yeterli olacaktır. Ancak TV ünitesi sizin için biraz da depolama alanıysa o zaman tercihlerinizi daha farklı yapmalısınız.

Depolama alanına ihtiyaç duyuyorsanız çekmeceli TV ünitesimodellerine göz atmalısınız. Çekmeceler, dağınıklığı toparlama ve düzen sağlama anlamında size epey kolaylık sağlayacaktır. Yine depolama düşünürseniz dolaplı TV ünitesimodellerine de göz atmayı unutmayın. Bir türlü yer bulamadığınız küçük eşyalarınız için tv ünitesinin dolapları kadar uygun bir yer olamaz.

Odanıza Göre TV Ünitesi Seçimi

TV ünitesi seçiminde televizyon boyutu kadar odanın boyutuda önemlidir. Duvar ünitesi için ayırabileceğiniz duvarın kaç cm olduğu elbette tercih edeceğiniz model için önemli bir ayrıntı olacaktır. Küçük odalar için genelde TV sehpası modelleri tercih edilmektedir. Böylece duvar kısmı boş kalmakta ve odayı daha boş, daha geniş göstermektedir. Ancak TV ünitesinin depolama işlevinden de faydalanmak istiyorsanız sehpalar yerine duvar uzunluğunuza uygun üniteler de tercih edebilirsiniz. Yine aynı şekilde küçük odalara duvara monte TV ünitesimodelleri daha kullanışlı bir seçenek olmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ