20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Tabldot Yemek Firmalarının Çalışma Prensibi

Tabldot Yemek Firmalarının Çalışma Prensibi

Fransızca misafir sofrası anlamına gelen tabldot, dilimizde bir yemek sunum çeşidi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle toplu yemek organizasyonlarında tercih edilen tabldot hizmetinde kişilerin günlük alması gereken kalori miktarı hesaplanarak menü oluşturulur. Uygun fiyatlı bir yemek sunumu alternatifi olan tabldot; eğitim, sağlık ya da inşaat sektörü gibi çok sayıda kişinin beslenme ihtiyacı karşılanması gerektiğinde tercih edilebilir. Toplu yemek hizmeti, genellikle müşteri talebine uygun olarak tercih edilir. Farklı yemek kombinasyonları bulunan bu servis yönteminde protein, yağ ve karbonhidrat dengesi sağlanır.

Tabldot yemek servisi genellikle gıda hazırlığı için uygun mutfak ve ekipmana sahip olmayan kurumlarda tercih edilir. Söz konusu yemek alternatifinde ürünler, catering şirketinin mutfağında hazırlanarak servise uygun kaplarda sunum yapılacak olan kuruma ulaştırılır. Taze ve sıcak bir şekilde sunulan tabldot yemekler, hijyenik bir ortamda özenle pişirilir. Önceden belirlenen menüye uygun olarak hazırlanan yiyecekler, özel araçlarla servis yapılacak mekâna taşınır. Ürünler, servis süresince sıcak kalabilecek sistemde yemekhaneye yerleştirilir. Yiyecek servisi boyunca yemekler aynı ısı ve tazelikte kalabilir.

En az 4 çeşit olacak şekilde pişirilen tabldot yemek menülerinde çorba, ana yemek ve pilav ya da makarna bulunur. Menüde ana ürünlerin yanı sıra cacık, salata ya da yoğurt gibi yan ürünlerden bir tanesi de yer alır. Hazırlanan tabldot yemekte isteğe göre tatlı da tercih edilebilir. Belirli miktarlarda servis edilen bu ürünler, genellikle tabldot ya da normal tabaklarda sunulur. Hazırlanan toplu yemeklerde besin değerlerinin dengesi oldukça önemlidir. Her gün değişen yemek menülerinde et, tavuk, bakliyat ve sebze genellikle sıralı olarak servis edilir. Belirli bir süre dâhilinde hazırlanan menülerin her birinde aynı özen gösterilir. Yemek çeşitlerinde her daim kaliteli ve taze ürün kullanılır.

Tabldot yemek
Catering Firmaları Nasıl Çalışır

Tabldot yemek servisinde menü genellikle aylık olarak oluşturulur. Farklı kombinasyonlar hâlinde sunulan yiyecek çeşitleri hakkında çalışanlar önceden bilgilendirilir. Bu sayede kişiler, her gün hangi menü servis edildiğini hakkında bilgi sahibi olur. Çalışan ve şirket açısından oldukça iyi bir tercih olan tabldot yemek servisinin öne çıkan en önemli özelliği kurumlarda koku oluşturmamasıdır. Catering firması mutfağında hazırlanarak şirket yemekhanesine taşınan ürünlerin oluşturduğu koku yemek pişirme sürecinde oluşana göre oldukça azdır. Taşıma yemek türleri arasında yer alan tabldot yemek, mutfak için yeterli alanı bulunmayan şirketlerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Dar mekâna sahip olan işletmeler için hazırlanan yiyecekler, belirli bir organizasyon dâhilinde çalışanlara servis edilir.

Toplu yemek talebinde dikkat edilmesi ve denetlenmesi gereken en önemli husus gıda üretim yerinin temizliğidir. Her ne kadar tabldot yemek şirketler için oldukça iyi bir tercih oluştursa da gıda güvenliğinin denetlenmesini bir miktar zorlaştırabilir. Bu sebeple anlaşma sağlanan catering şirketinin hijyenik bir ortamda üretim yaptığından ve kaliteli hammadde kullandığından emin olunmalıdır. Taşıma yemek servisinde göz ardı edilmemesi gereken bir diğer nokta ise nakliyedir. Üretimden servise kadar olan süreçte bozulmaya oldukça meyilli olan ürünlerin sunulacağı mekâna özel araçlarla ulaştırılması gerekir. İş yerinde tabldot yemek alternatifini değerlendirmek isteyen kişiler, organizasyon konusunda deneyimli kurumsal catering firmalarını tercih edebilir.

Web sitemizi ziyaret etmek için; https://www.yemeksirketi.net

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ