08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sosyal Hizmet Yönetimi Nedir?

Sosyal Hizmet Yönetimi Nedir?

Sosyal Hizmet Yönetimi Nedir? Gereksinim sahibi birinin sosyal bir sorununu çözmek için verilen bir hizmet sosyal hizmettir. Sosyal hizmet son yıllarda eğitim de ve pratikte tanınan ve gerekli olduğu anlaşılan bir birim olmuştur. Sosyal hizmet kurumlarında yönetimde genellikle kurumun üst kademesindeki liderler kontrolü elde tutar. Bir yönetici etkili ve verimli bir sosyal hizmet yapabilmelidir.

Sosyal Hizmet Yönetimi Nedir?
  • Sosyal hizmet yönetimi, sosyal hizmet kapsamındaki her türlü hizmetin gerek resmi gerek yerel, gerek özel girişim gerek gönüllülük temelinde kusursuz işlemesi, yürümesi için yapılan işin süresine, kapasitesine, büyüklüğüne ya da karmaşıklığına göre değişen sayıda personel tarafından yazılı hukuk ve etik kurallara ve yapılan planlamalara uygun olarak gerçekleştirilen yönlendirme ve yönetme çalışmalarıdır.
  • Sosyal hizmet yönetimi bir takım çalışmasıdır.
  • Sosyal hizmet yönetimini verilen sosyal hizmetin büyüklüğüne ve karmaşıklığına göre deneyim kazanmış ve bilgili birçok insan yapabilir diye düşünülebilir.
  • Aslolan ise sosyal hizmet yönetiminin, insanla çalışıldığına göre insani boyut özenle görülerek ve değerlendirilerek, yönetim bilimi kurallarına, gündemdeki mevzuata, var olan sosyal politikalara,
  • Toplumun değerlerine, gelenek ve göreneklerine uygun olarak, sosyal çalışmacılar tarafından kesintisiz olarak yapılması, beklenir
  • Sosyal hizmeti gerekseyen çocuklardan gençlere, yetişkinlere, emeklilere, yaşlılara, kadınlara, engellilere, yalnız yaşayanlara, evlerinde hastalara, sokakta kalanlara, işsizlere, işsiz gençlere, yoksullara, cezaevinde yatanlara, tutuklulara, hastanede yatanlara, fabrikada çalışan işçilere, ilkokuldan üniversiteye kadar tüm öğrencilere ve bunlar gibi daha nice sosyal hizmet bekleyenlere kadar kendileriyle bir başına ya da aileleriyle yakınlarıyla birlikte başa çıkamayan herkes, hem birey birey, hem grup grup, hem aile olarak ve hem de kurumsal düzeyde sosyal hizmet yönetimi dersinin alanlarını oluştururlar.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ