21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sosyal Çalışma Nedir?

Sosyal Çalışma Nedir?

Sosyal Çalışma Nedir? Toplumda insanların kontrolü dışında oluşan bazı sorunlar söz konusudur. Bu sorunların giderilmesi için çalışacak toplumun yararını gözeten insanlara ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bu sorunların giderilmesinde ve engellenmesinde, maddi ve manevi ihtiyaçların karşılanmasında çalışacak gönüllü insanlara ihtiyaç vardır. Bunun sonucunda toplumsal ferahlığın sağlanması için çalışacak bu gönüllü insanlara sosyal çalışmacı denir.

Sosyal Çalışma Nedir?
  • Sosyal çalışma bir meslektir. Her ülkede sosyal hizmet alanlarında çalışır. İnsana yönelik bir meslektir. Bilimsel temelleri olan bir meslektir.
  • Aynı zamanda hem evrensel hem de her ülkenin koşullarına uygun özgün bilgilerle donanmış bir bilim dalı olarak gelişme gösterir, sosyal çalışma aynı zamanda bu bilim dalının da adıdır.
  • İngilizcesi social work, Almancası sozialarbeit’tır (f). (Çoğul: soziale arbeit, f (sosyal çalışmalar)). work ve arbeit sözcükleri, iş, çalışma anlamındadır.
  • Sosyal çalışma, tarihsel süreç içinde toplumsal değişmelere bağlı olarak ortaya çıkmış, sosyal hizmet alanlarında birey, grup, aile ve toplulukların zaman zaman karşılaştığı ya da sürekli olarak yaşadığı sosyal uyum, sosyal iletişim ve sosyal dengeleri bozan her türlü sorunun giderilmesi ve eksikliklerin tamamlanması için kendine özgü bilimsel temelleri, yöntemleri ve değerleri olan, yürürlükteki hukuk tarafından kabul edilmiş, hukuk kurallarına uygun ve mevzuata dayalı, düzenli, programlı, ilkeli, etik kurallara dayalı bir meslektir
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ