29.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İnşaat Kurutmanın Faydaları

İnşaat Kurutmanın Faydaları

İçindekiler

İnşaatlarda yapılan en büyük hatalardan biri de inşaatın özellikle de yaz mevsiminde kendi haline kurumaya bırakılmasıdır. Özellikle de beton dökmede betonun tam olarak kurutulması inşaatın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından çok önemlidir. Doğal yollarla kurumaya bırakılan inşaatlarda hem kuruma yüzeysel olarak meydana gelir hem de kurumanın miktarı düşük kalır. Oysaki üretilen nem kurutma cihazı modellerinin kullanımı ile hem kurutma süresi çok daha fazla kısalır hem de yüzde 100 kurutma başarısı garanti altına alır. Özellikle de kış mevsiminde yapılan inşaatlarda kurutma çok daha büyük bir sorun haline gelmekte, hem kurutma süresi uzamakta hem de kurutma performansı düşmektedir. Bu nedenle kurutma cihazlarının kullanımı kış mevsiminde mutlaka zorunluluk olarak görülmelidir.

İnşaat Kurutmanın Faydaları Nelerdir?

Nasıl ki insanların ciğerlerinin dinlenmesi ile ne kadar sağlıklı oldukları anlaşılabiliyorsa bir inşaatın sağlamlığı da kuruma oranına bağlıdır. Yapılan her uygulama mutlaka nem alma cihazı ile kurutulmalı ve bir sonraki aşamaya bu şekilde geçilmelidir. Kurutma sayesinde inşaatın sağlamlığı arttırılırken aynı zamanda bir sonraki uygulamanın da çok daha başarılı olması garanti altına alınır. Örneğin şap kurutma yapılmadan uygulanan laminant parke bir süre sonra şap katının içerisinde kalan nem yüzünden kabararak kalkar, sıva kurutma yapmadan kaplanan duvar kâğıdı kalkar. Yine kurutma cihazları sayesinde çok daha kısa sürede etkili bir kurutma işlemi yapılabildiği için inşaatın devam etme hızı arttırılır, işler tam planlandığı tarihlerde devam ederek inşaatın belirlenen tamamlanma süresine yetiştirilmesi mümkün kılınır.

İnşaat Kurutma

Nem Kurutma Cihazları

Bu cihazlar binada bulunan nemi kullanılan özel teknoloji sayesinde emer ve yoğuşma işleminin ardından suya dönüştürerek haznesinde toplar. Çok fazla nemin olduğu alanlarda kullanılan nem alma cihazı modellerinde ise tahliye pompası takılarak hiç müdahaleye gerek kalmadan cihazın kesintisiz çalışması sağlanır. Bu cihazlar konuldukları ortamda bulunan nemi çok daha kısa sürede emdikleri için günümüzde büyük önem kazanan zamandan tasarruf edilmesini sağlayarak inşaatların çok daha kısa sürede tamamlanmalarını mümkün kılmaktadır. Aynı zamanda nemin tam olarak emilmesi de inşaatların sağlamlığını arttırmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ