01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gürcistan Batum’daki Ali ve Nino Kinetik Heykeli

Gürcistan Batum’daki Ali ve Nino Kinetik Heykeli

Gürcistan Batum’daki Ali ve Nino Kinetik Heykeli. Batum, Gürcistan’ın sahil kenti kordonunda yer alan “Erkek ve Kadın” olarak bilinen kinetik bir heykel, Müslüman bir çocuğun ve Hıristiyan kızının trajik aşk hikayesinin bir vasiyeti olarak duruyor.

“Erkek ve Kadın”, bir savaş zamanında geçen iki yıldızın aşkıyla ilgili bir aşk hikayesi olan “Ali and Nino: A Love Story” adlı romana dayanmaktadır. 1918 – 1920 yılları arasında Müslüman bir Azerbaycanlı erkek ve bir Hıristiyan Gürcü kızı arasındaki trajik hikaye Bakü’de belirlendi.

Çok farklı geçmişlerden, iki sevgili, Azerbaycan’ın Doğu ve Batı kültürleri arasındaki farklılıklar tarafından test edildi ve daha sonra Bolşevik (Ekim) Devrimi’nin başlangıcı ile ayrıldı. Ali, Rus işgaline karşı savaşa katılırken, Nino birbirini tekrar görüp görmeyeceklerini bilmeden güvenlik arayışı içinde Paris’e kaçtı. Ne yazık ki, Ali yeniden bir araya gelmeden savaşta öldü.

Gürcistan Batum’daki Ali ve Nino Kinetik Heykeli

Kurban Said tarafından yazılan ve ilk olarak 1937’de yayımlanan bu romantik edebiyat şaheseri, Azerbaycan’ın ulusal romanı olarak kabul edilir.

‘Erkek ve Kadın’ kinetik heykeli Gürcü heykeltraş Tamara Kvesitadze tarafından yapılmıştır. Bir dizi metal diskten oluşan iki trajik figürün hayatı metal heykelinden daha büyük olanı, bir figürün diğerine hareketine yardımcı olan hareketli bir platformun üzerinde yer alıyor olmasıdır. Her gün akşam saat 19:00’da, sevgililer birbirleri karşısında yavaş bir dansa başlarlar, birbirleri ile samimi bir kucaklamayla tekrar ayrılırlar.

Kvesitadze’nin iki sevgilinin kinetik heykeli yaklaşık 7 ton ağırlığında ve 8 metre yüksekliğindedir. Dönen iki figürün mekanik hareketi yaklaşık 10 dakika sürmektedir ve izlemek için toplanan yerli halkın ve turistlerin zevkine günde bir kez olmaktadır. Hareket, bilgisayarlar tarafından kontrol edilir ve maksimum etki için renkli ışıklarla dramatik bir ışıklandırma yapılmıştır.

‘Erkek ve Kadın’ın hareketi durduğunda, figürler Ali ve Nino’nun trajik bir şekilde ayrıldığına dair olan duyguyu karşı tarafa vermektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ