28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Analitik Motor Nedir, Analitik Motorun Mucidi Kimdir?

Analitik Motor Nedir, Analitik Motorun Mucidi Kimdir?

Analitik Motor Nedir, Analitik Motorun Mucidi Kimdir? Analitik motor ilk kez Charles Babbage tarafından 1837 yılında tasarlanan ve ilk genel mekanik bilgisayarın konsepti olarak kabul edilen bir makinedir. Tasarımda, Aritmetik Mantık Birimi (ALU) kullandı ve temel programlı akış kontrolüne izin verdi. Delgi kartları kullanılarak programlandı. Jacquard Loom’dan esinlenilerek oluşturuldu ve entegre bellek kullanıldı. Bu nedenle, tarihçiler onu genel amaçlı bir bilgisayarın ilk tasarım konsepti olarak görüyorlar.

Charles Babbage

Ne yazık ki, finansman eksikliği nedeniyle, Analitik Motor asla Babbage hayatta iken inşa edilmedi. 1910 yılına kadar Charles Babbage’nin en küçük oğlu olan Henry Babbage, temel hesaplamaları yapabilen bu makinenin bir bölümünü tamamlamayı başardı. 1937 yılında Charles Babbage’nin not defteri tesadüf eseri bulununca yaptığı çalışmalar geliştirilerek analitik motor üretilmiştir. Analitik motor denklemlerin giriş ve çıkışını yapabilen ve kendi kuyruğu olan bir makineydi. Analitik motor için bugünkü bilgisayarın babasıdır da denilebilir, içerisinde CPU ve Ram ilişkisine benzer bir ilişki vardır.

Charles Babbage Analitik Motoru tasarlarken, benzer bir aygıt da Percy Ludgate tarafından geliştirildi; bu makina ekleme yerine çarpımı kullandı.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ