20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Soğan Kokusundan Kurtulma Yöntemleri

Soğan Kokusundan Kurtulma Yöntemleri

Yemeklerimize kattığı muhteşem lezzetten ötürü vazgeçemeyeceğimiz bir sebze olan soğan, özellikle çiğ tüketildiğinde, kendinizi ve çevrenizdekileri rahatsız edecek kadar nahoş bir koku da bıraktığı bir gerçek. Ne onunla oluyor ne onsuz. Ayrıca bünyeye kattığı değerlerden ötürü şifa kaynağı olan soğanı tüketmek faydalı. Aynı zamanda ucuz olmasının da çokça tüketilmesinde önemli bir etken olduğunu biliyoruz.

Peki soğan kokusundan nasıl kurtuluruz?  Tükettiğimiz soğan, önce ağızdaki enzimlerle, ardından midede sindiriliyor. Ve doğal olarak organizmada kokusunu bırakıyor. Ağızdaki soğan kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabını yazımızda bulacaksınız.

TARÇIN VE NANE

En basit yöntemlerden başlayalım. Bu kokunun giderilmesinde etkili olanlar; nane ve tarçın olarak öne çıkıyor. Naneli, mentöllü sakızlar, gargara sıvıları ya da tarçın içeren ürünler sizlere yardımcı olabilir. Yediğimiz soğanlar özellikle dil ve ağız bölümünde etkin olarak bulunacağı için o bölgeyi temizlemek, bu konuda size yardımcı olacaktır. Bir diğer yöntem, ki bu yöntem dışarıdaysanız size yardımcı olacaktır. Süt ve ondan yapılan ürünlerin soğan kokusunu minimalize ettiği biliniyor. Süt, yoğurt, kefir gibi ürünler tükettikçe, nahoş kokudan kurtulabilirsiniz. Yeşil çaya az miktar süt ekleyip tüketirseniz de bu durumu aşma imkanınız var olacaktır.

KAHVE SEVİYORSANIZ SİZLERE GÜZEL HABER

Aynı zamanda koyu bir kahve de az da olsa sizi rahatlatabilir. Acil olarak soğan kokusunu gidermek istiyorsanız,  az miktarda Türk kahvesi yutmak bir çözüm olabilir.

MAYDANOZ, DEREOTU, KEREVİZ

Yemekten sonra hemen tüketilecek olan yeşillikler de bu kokunun giderilmesinde sizlere yardımcı olacaklartır. Salatalarda kullanılan maydanozun, salataya kattığı lezzetten başka bir özelliği de soğan kokusunu örtebilmesidir. Restoranlarda et yemeklerinin yanında gelen soğan ile birlikte ek olarak maydanoz ve nane de gelir. Üstüne de çay içilince kokudan kurtulma oranı artıyor.

Bu yöntemler mutlaka soğan kokusunu azaltacaktır ve sizleri bu dertten kurtaracaktır. Ama yine de aklınızda bulunsun, önemli bir görüşme öncesi soğan veya sarımsak yemeniz önerilmez. Kendinizi soğan tüketimi konusunda katı olarak kısıtlamayın. Ama önemli günlerde yiyecek tercihlerinin arasında soğan olmaması sizler için o günün daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Yünlü Giysiler Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde nasıl yapılır, yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ