16.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Salça Lekesi Nasıl Çıkar

Salça Lekesi Nasıl Çıkar? Kadınların en çok zorlandıkları konulardan biri de leke çıkarmadır. Öyle ki tüm lekeler sanki onlara savaş açmıştır. Yağ lekesi, pekmez lekesi, salça lekesi derken hepsine ayrı ayrı zaman ayırmak zorunda kalmışlardır. Ne kadar güçlü deterjanlar çıksa da, lekeleri çıkarmanın zorluğunu ortadan kaldıramamıştır.

Her leke için ayrı deterjan, ayrı emek, ayrı zaman ayırır olmuşlardır. Tüm lekeleri çıkarmanın tek bir yöntemi henüz bulunmadığı için ayrı ayrı yöntemler izlenilebilir. Örneğin yağ lekesine un ya da nişasta dökülürken tatlı lekesine kolonyağı dökülür. Peki salça lekesine hangi yöntem uygulanır, salça lekesi pantolondan nasıl çıkartılır?

Mutfakta en sık karşılaştığımız sorunlardan biri, yemek yaparken ya da yerken üzerimize leke damlamasıdır. Çoğunlukla bu leke içinde yağ barındıran bir lekedir. Salça lekesi de onlardan biridir. Salça hem kırmızı renge hem de doku olarak yağlı bir yüzeye sahiptir. Hal böyle olunca salça lekesi iki kat güce sahiptir. Bu yüzden etkili bir yöntem tercih edilmelidir.

Salça Lekesi Nasıl Çıkar

İki durum vardır. Bunlardan birinci olanı, lekenin oluştuğu anda yapılan müdaheledir. Lekenin kolay çıkmasını istiyorsak bu durumu dikkate almalıyız. Şöyle ki, salça pantolona damladığı anda müdahele edilmelidir. Böylece leke henüz kumaşa işlemeden çıkartılma imkanı bulunur. Öncelikle salçanın damladığı bölge belirlenir. Diğer bölgelere de lekenin bulaşmaması için, lekeli bölge işaretlenir. Ucu keskin olmayan bir bıçak ya da temiz bir bez yardımıyla leke, kumaş üzerinden kazınır, temizlenir. Daha sonra lekenin bulunduğu bölgeye bir miktar tut dökülür ve bekletilir. Yaklaşık 10, 15 dakika geçtikten sonra tuzla birlikte kumaş çitilenir. Bu işlem tuzun kumaşa etki etmesi için yapılır. Daha sonra temiz suyla leke yıkanır.

Diğer yöntem ise lekenin oluşumunun üzerinden zaman geçmesi durumunda uygulanır. Lekeyi bu durumda çıkarmak daha zordur. Çünkü leke, kumaş içine çoktan etki etmiştir. Kesinliği olan bir yöntem değildir. Lekenin üzerine bir miktar bulaşık deterjanıyla birlikte, renkliler için çamaşır suyu dökülür. Yaklaşık 10 dakika bekletilir ve ılık su ile çitilenir. Lekenin çıkmaması durumunda, üzerine tekrar deterjan döküp çamaşır makinesinde yıkanabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ