27.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çin Tuzu Nedir Yan Etkileri Nelerdir

Çin Tuzu Nedir Yan Etkileri Nelerdir

Çin Tuzu Nedir Yan Etkileri Nelerdir? Besinleri daha lezzetli hale getiren bu maddenin orijinal adı monosodyum glutamattır. Özellikle Çin’de yiyeceklerin lezzetini arttırmak için kullanıldığından dolayı Çin Tuzu olarak ta anılmaktadır. Kısaltılmış adı MSG,kodu da E621 dir. Birçok besin maddesinde glutamik asit, glutamin gibi farklı isimlerle de karşımıza çıkmaktadır. MSG tükrük salgısını arttırır ve gıdanın lezzet özelliklerini güçlendirir. MSG nin keşfi 1865 li yıllara dayanır. Başta Çin ve Japonya olmak üzere Türkiye’de de hazır gıdaların üretiminde kullanılmaktadır. Daha çok hangi gıdalara eklendiğine bakacak olursak en başta cipsler yer almaktadır. Arkasından hazır et suları, hazır çorbalar, işlenmiş kırmızı et, tavuk ve balıklarda, renkli yoğurtlarda bulunmaktadır. Özellikle lezzetlendirici olarak kullanıldığında bazı yan etkileri görülebilir. Baş ağrısı, göğüs ağrısı, yüzde kızarıklık, nefes darlığı, ödem, terleme bunlardan birkaç tanesidir. Buna Çin Restoranı sendromu da denilmektedir.

Anne karnındaki dönemde de aşırı kullanımı bazı yan etkiler oluşturur. Sinir sisteminde, retinada, böbreklerde zararlı etkileri olabileceği gibi öğrenme ve bellek mekanizmalarında da sorun olabileceğini gösteren çalışmalar vardır.

MSG nin lezzet arttırıcı etkisinden dolayı besinler olması gereğinden fazla tüketilebilmektedir. Bu nedenle bazı çalışmalar obeziteye neden olabileceğini göstermektedir.

MSG üzerinde yapılan ve karşıt görüşlere sahip birçok çalışma vardır. Bu nedenle hala ciddi bir tartışma konusudur. Bilinen yan etkilerinden dolayı kullanımı mutlak çok sınırlı olmalıdır. Hipertansiyon ve böbrek hastalarının hiç kullanmamasını tavsiye edilir. Gelişme çağındaki çocuklara da mümkün olduğu kadar MSG içeren besinler verilmemelidir.

Türkiye’de üretilen ürünlerde kullanım miktarı Gıda Kodeksine uygun olsa da uzun vadede düzenli tüketim yan etkileri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle de mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Nane Çayı Ağız Kokusunu Gideriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ