21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saça Kına Yakmanın Faydaları

Saça Kına Yakmanın Faydaları

İçindekiler

Kınanın Saça Faydaları Nelerdir? Kına Nedir? 

Saça Kına Yakmanın Faydaları. Saçlarda kına kullanımının saçlarınıza öyle faydaları oluyor ki gerçekten saymakla bitmeyebilir. Kınanın saçlarınıza olan yararlarını sıraladık.

Kına, Kına ağacının yapraklarının toplanıp, kurutulup ezilmesi ile meydana gelen bir tozdur. Asıl ismi Hına’dır. Ancak , çok daha önceki zamanlardan günümüze kadar saç ve sakalların boyanması, iyileştirme için kullanılmaktadır. Uzman Kişiler , kınanın saça faydalarının saymakla bitmediğini söylüyorlar. İşte, kınanın saçlara faydaları ;

Saça Kına Yakmanın Faydaları

Kına, siyah, turuncu, kızıl renklerde saçlara kullanılır. İyi bir kınanın içerisinde metalik tuz olmamalıdır. Kına saçlara canlılık verir, kökleri ve saçları kuvvetlendirir. Saçta meydana gelen bit ve sirkeleri öldürür. İçinde kimyevi olmadığından saçı besler ve korur.

Yıpranmış saçlarda çoğunlukla Mısır’da yetişen Cassia Obovata diye malum kına kullanıldığında çok etkili olmaktadır. İçine portakal suyu eklendiğinde kahverengiye dönen bu kınaya limon suyu ilave edilirse açık tonlar elde edilir.

Saça Kına Yakma

Mısır kınasının hazırlanışı

6 yemek kaşığı kına, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı zerdeçal, 1 çay bardağı demlenmiş yeşil çay, yarım su bardağı su.

Bütün malzemeler bir araya getirilir ve karıştırılır. Maske kıvamında meydana gelen karışım saça dipten uçlara kadar otlar. Yaklaşık 30 dk kadar ardından yıkanır. Bu karışım hem bir boya hem bir de saçların bakımı için çok yararlıdır.

Kınanın saça faydaları

Kına saçları canlandırır ve besler,

Kepek ve bit sorunlarını çözer,

Saçların etrafında bir zırh vazifesi görerek, saçları dış etkenlerden korur,

Saç tellerini kalınlaştırır ve hacim sağlar,

Yağlı saçlarda, yağ dengesini sağlar,

Mantar ve egzama nedeni ile meydana gelen kepeklenmeyi tertip eder ,

Saçlarda meydana gelen beyazları kapatır.

Kına saçı kızıl renge döndürür. Ancak , kına kullanımında dikkat edilmesi gerekli olan şey, kınadan ardından çeşitli bir boyanın saça etki etmemesidir. Bu nedenle, kına kullanırken dikkatli olun ve iyi hüküm verin. Kına yapıldıktan ardından saçtan 1-1.5 ay ardından çıkmaktadır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ