07.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sol Kol Uyuşması Neden Olur?

Sol Kol Uyuşması Neden Olur?

İçindekiler

Sol Kol Uyuşması Neden Olur? Sol kol uyuşması ya da ağrıları eklem yaralanmaları, sinir sıkışmaları ve belki de en önemli neden olan kalple ilgili sıkıntılar yaşandığına dair belirtilerdendir. Sol kol uyuşması kalp krizi, kan pıhtılaşması gibi sebeplerden kan akışında durma sonucu meydana gelebilir.

Bununla beraber kalp krizinin belirtileri hakkında da bilgi sahibi olmak bu noktada önem taşımaktadır. Göğüs ağrısı, basınç hissi, nefes darlığı, bayılmalar, yorgunluk, soğuk ter dökme hali belirtiler arasındadır.

Sol kolda ya da elde uyuşma hali ciddi boyutlarda hissediliyorsa bu kalp krizi sonucu oluşabilir. Beraberinde kişide nefes almada zorluk, göğüste ağrı varsa mutlaka kalp kontrolünden geçilmelidir. Bu tür ağrılar bazen çok şiddetli olmadığından dikkate alınmazlar ve genelde de önemsenmeyerek kontrol edilmez durumlardır. Ancak kişide solgun bir hal, yorgunluk hissi,soluk bir yüz görüntüsü hakimdir.

Sol Kol Uyuşması Nedenleri

Dolaşım bozuklukları, sinir sıkışmaları, B 12 eksikliği, damar sertliği, kalp hastalıkları, MS hastalığı, alkol ve sigara alışkanlıkları sol kol uyuşmaları ve karıncalanmaların sebebidir. Uyuşma birden başlayabilir veya az başlayıp sonrasında dozu artabilir. Bu durumun en kötü ihtimal olan kalp krizi belirtisi olarak düşünülerek doktora görüşülmesi yapılması gereken ilk önlemdir.

Diyabet Ve Sol Kol Uyuşması

Diyabet çağın hastalığı olarak maalesef ki genç yaşlı hemen herkesi yakalayabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda merkezi sinir sisteminin zarar görmesi ile birlikte sol kol veya sol elde uyuşma ve karıncalanmalar yaşanabilir. Bu durumlar kan şekerlerinin normal seyretmediği anlarda yaşanır.

sol elde uyuşma


1-    Sol kol uyuşması kalple olan sıkıntılara eşdeğer olabilir.
2-    Sol kol uyuşması dolaşım bozuklukları, sinir sıkışmaları nedeni olabilir.
3-    Sol kol uyuşması demek kan akışının normal seyirde olmaması demektir.
4-    Uyuşmalar birden başlayabilir, dozu az olabilir veya gittikçe artış yapabilir. Her şekilde sebep araştırılmak üzere kontrol gereklidir.

Sol kolda uyuşma hali o bölgeye yeteri kadar kan akışının olmadığına işarettir. Kollara giden damarlar ve sinirlerde önemli vücut organlarından olan beyin, omurgaya bağlı olduğundan etkilenme yüksektir. Sol kol uyuşma nedenleri kan akışının sol kola gidememesi ya da var olan bir sinir zedelenmesi ile ilgili olabilir.

Sol kol uyuşması tedavisinde neden ortaya çıktığı, nasıl bir süreç yaşandığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Uyuşmanın olduğu anlarda kan akışını normale döndürmek için ufak hareketlerde bulunabilir. Bölgede uyuşma dışında şişlik de varsa her şekilde doktor kontrolü gerekli olandır. Genelde uyuşmalar yaşayan hastalara Omega 3 asitleri açısından zengin besinler tüketilmesi önerilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ