13.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kütahya Doğal Güzellikleri Ve Mesire Yerleri

Kütahya Doğal Güzellikleri Ve Mesire Yerleri

Kütahya Doğal Güzellikleri Ve Mesire Yerleri. Kütahya, kültürel ve tarihi birikiminin yanı sıra doğal güzellikleri ile de gezilip görülmeye değer şehirlerimizdendir.

ÇAMLICA MESİRE YERİ    
Kütahya’nın batısında, şehir merkezine 5 km. uzaklıktaki Çamlıca mesire alanı, orman içi dinlenme yeri olarak düzenlenmiştir. Altyapısı, piknik yerleri ve hizmet alanları Orman İşletmesi tarafından yapılarak özelleştirilmiştir. Çamlıca, çam ağaçları, soğuk suları, temiz havası ve insanı rahatlatan manzarası ile geniş bir mesire yeridir.

MURAT DAĞI   
Kütahya’nın güneyinde bulunan Murat Dağı, Gediz İlçesine 30 km uzaklıktadır. 2312 m. yükseklikteki bu dağ, Kütahya’nın olduğu gibi Ege Bölgesinin de en yüksek dağıdır. Kestane, meşe ve çam ormanlarından oluşan bir bitki örtüsüne sahip olan Murat Dağı, temiz havası, soğuk suları ve özellikle zengin termal kaynaklarıyla çok önemli bir yayla turizm merkezidir.  

GÖLCÜK YAYLASI   
Kütahya’nın güneybatısında bulunan Gölcük Yaylası, Simav İlçesine 10 km uzaklıktadır. Çam ormanları arasındaki  yayla, her türlü alt yapıya sahip olup, 1450 m. yükseklikte, eşsiz bir piknik alanına sahiptir.

PORSUK BARAJI

Kütahya Eskişehir karayolunda şehir merkezine 20 km uzaklıktadır. Porsuk Çayının taşkınlıklarından çevreyi korumak amacıyla yapılmış olan baraj son yıllarda olta balıkçılığının önemli bir merkezi haline gelmiştir. Porsuk Barajında Sofça Köyü civarında su sporları (sörf, kürek, yelken v.b) için sabit iskele ve yüzey çalışmaları yapılmıştır.     

Kütahya Doğal Güzellikleri Ve Mesire Yerleri

ENNE BARAJI
Kütahya’ nın batısında şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunan baraj, olta balıkçılığının da yapıldığı güzel bir mesire alanı olarak düzenlenmiştir.

KURUÇAY GÖLETİ
Tavşanlı ilçesinin güneyinde ilçeye 7 km uzaklıktadır. Sulama amaçlı yapılan gölet, asıl işlevinin yanı sıra temiz çevresi ile önemli bir piknik alanıdır.

 ILICAKSU (SARIKIZ) MESİRE YERİ
Domaniç ilçesine 5 km uzaklıktaki Ilıcaksu Köyü yerleşim birimi içerisinde bulunan Sarıkız, çok güzel bir mesire yeridir. Yerden fışkıran pınarları neticesinde küçük bir gölet görünümünü alan Sarıkız, yeşilliklerle beraber tabii güzellik kazanmıştır. Suyu çok temiz ve yıl boyunca değişmeyen 18˚C su sıcaklığına sahiptir. Sarıkız mesire yeri çevresinde çok sayıda alabalık tesisi bulunmaktadır.  

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ