05.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gümrükleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gümrükleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Gümrük, bir ülkeye ithal edilen ya da bir ülkeden ihraç edilen herhangi bir üründen alınan vergi veya harçtır. Bu vergi veya harç gümrük kanunlarına uygun şekilde alınmaktadır. Gümrük kavramı aynı zamanda bu alım işleminin yapıldığı yer olarak da kullanılmaktadır. Türkiye’de gerçekleşen gümrükleme işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın denetimi altında ilerler. Yürürlükteki kanunlar altında vergi rakamları ve prosedürler belirlenmektedir.

Gümrükleme Nedir?

Gümrükleme nedir, sorusunun cevabı genel olarak bir devletin sınırlarında gerçekleşen ürün giriş çıkışlarına verilen isim şeklinde verilebilir. Tüm devletlerin kendilerine ait gümrük bölgeleri bulunmaktadır. Bu gümrük bölgelerinde ithalat ve ihracat için malların giriş çıkışları kontrol edilmektedir. Uluslararası alanlarda belirlenen kurallara uygun yapılan giriş – çıkış işlemleri ülkelerin kendi kanunlarına göre ücretlendirilerek değerlendirilmeye alınır.

Gümrükleme, hizmetlerin veya ürünlerin gümrüklü sahalardan geçişi sırasında gerçekleşen işlemlerin yürütülmesi olarak açıklanabilir. Gümrükleme işlemleri arasında gümrükçe onaylanmış eşyanın gümrük rejimine tabii tutulması, imhası, serbest bir bölgeye konulması, ihracı, gümrüğe terk edilmesi işlemleri yer almaktadır. Eşyanın antrepoya alınması, geçici ithal edilmesi, transiti gibi işlemler farklı prosedürlerle işler.

Devletlerin ortak gümrük kurallarına bağlı olarak gerçekleştirdikleri alım – satım işlemleri ürünlere ve ülkelere göre farklı prosedürlerle işleme alınır. Ülkelerin kendi özellerinde bağımsız olarak belirledikleri kurallara göre ithal veya ihraç edilen ürünler kabul edilebilir ya da reddedilebilir.

Gümrüklemenin Aşamaları Nelerdir?

Gümrükleme işlemlerinde, gümrükleme şirketleri veya gümrük müşavirleri müşterilerine yardımcı olmaktadır. Gümrüklemenin aşamaları kısaca şu şekilde açıklanabilir:

•           Gümrüklenecek eşyalar tamamlanır, paketlenerek gönderim için hazır hale getirilir,

•           Nakliye organizasyonu için anlaşılan şirketle hazırlıklar yapılır,

•           Eşyalar konteynırlara yüklenir ve yükleme limanına gönderilir,

•           İhracat yapacak ülkenin gümrük mevzuatına uygun biçimde hazırlanacak belgeler tamamlanır,

•           Gümrük beyannamesi doldurulur,

•           Malların gerekli muayeneleri yapılır,

•           İhracat yapan ülkenin gümrük bölgesinden ayrılan mallar ihracat gümrük beyannamesi ile gümrükleme işlemi sona erer.

Gümrükleme işlemleri

Gümrükleme Firmalarını İncelerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gümrükleme işlemleri pek çok mevzuata tâbi olduğu için karmaşık işlemlerdir. Bu nedenden ötürü gümrükleme işleminin planlamasından gönderilmesine kadar tüm işlemlerde uzman bir firmadan ve gümrük müşavirinden destek almak oldukça önemlidir. Gümrük işlemlerinin ön görülebilmesi için gümrükleme firmaları gerekli hizmeti vermektedir.

Taşınacak eşyanın ithalinin, ihracının ya da transitinin yasal olup olmadığı; gümrük için gereken izinlerin neler olduğu, ödenmesi gereken vergiler, ürünün hangi GTİP’te yer aldığı firmaların gümrük öncesi yaptığı çalışmalar sonucunda belirlenebilir.

Gümrükleme firması seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk faktör firmanın tecrübesidir. Gümrükleme işleminde yaşanması muhtemel sorunların kısa sürede çözüme kavuşmasında tecrübeli firmalar etkili olmaktadır. Gümrükleme firmalarının daha önceden çalışmış olduğu şirketlere, çalıştığı müşterilerin memnuniyetine de göz atmak önemlidir. Alanında uzman gümrükleme firmaları mevzuatta yapılan değişiklikleri, fiyatlardaki değişimleri yakından takip ederek müşterilerini birinci ağızdan bilgilendirerek verimli bir deneyim sunmaktadır.

Gümrükleme firması seçiminde gümrükleme fiyatları da göz önüne alınmalıdır. Gümrük müşavirliği hizmet ücretleri ; transit işlemleri, ihracat işlemleri, ithalat işlemleri, gümrük antrepo işlemleri, danışmanlık ücretleri, özellik arz eden işlemler şeklinde kategorilere ayrılabilir. Seçmiş olduğunuz firma aracılığıyla ile fiyatların listesi çıkarılırken sorunsuz bir gümrükleme işleminin yaşanması için gerekli adımlar uygulanması mümkün hale gelir. Uzun yıllardır pek çok şirketle çalışan, yüksek müşteri memnuniyeti sağlayarak tecrübesini doğru hizmet ile buluşturan ve uzman ekibi ile gümrükleme işlemlerinde başarılı performans sunan SerTrans sayesinde gümrükleme işlemlerinizi eksiksiz biçimde gerçekleştirebilirsiniz. SerTrans ile kısa sürede iletişime geçebilir taşınacak eşyalarınızı güvenilir ellere emanet ederek doğru bir destek alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ