21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Saç Yağlanmasının Nedenleri

İçindekiler

Saç Yağlanmasının Nedenleri. Saçtaki yağ saç uçlarının kırılmasını önler, saç derisinin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve çeşitli cilt hastalıklarının önünü açan saç derisinin aşırı kuruması problemine engel olur ancak bu yağın fazlası başta saçın görünümü olmak üzere istemeyeceğiniz bazı durumlara yol açabilir. Örneğin yağlı saç, kuru veya normal saça göre çok daha çabuk kirlenir, şekil vermesi zordur ve fazla yağ düzenli olarak temizlenmediğinden saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilir.

Saç Neden Yağlanır

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa saç derisindeki yağ salgılayan bezler normalden daha fazla yağ üretiyordur. Bu yağ bezleri saç derisi dahil olmak üzere vücudumuzdaki her gözenekte bulunur. Görevi cildin yumuşak kalmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Ancak nasıl yağlı, karma, kuru cilt tipi varsa saç içinde aynı şey geçerlidir. Yani bazı insanların saç derilerinde bulunan yağ bezeleri diğerlerine göre daha aktiftir ve daha çok yağ üretir.

Saç Neden Yağlanır Sebepleri

Genetik faktörler ilk başta değerlendirilmesi gereken bir konu. Çünkü genetik olarak aileden gelen saç yağlılığı bireye de yansıyacaktır.
Aşırı temizlik duygusu ve saçın sürekli yıkanması da en önemli etkenler arasında yer alıyor. Çünkü her saç kökünün o saç telini beslemesi için bir miktar yağı bulunmaktadır. Eğer aşırı bir yıkama durumu olursa oradaki yağ kayboluyor ve daha fazla yağ üretimi olarak ortaya çıkıyor.

Kalitesiz şampuanlar veya sabunlar kullanmak

En önemli vitamin eksiliği bu durumda E vitamini oluyor E vitamini alımına dikkat ediniz.

Gerektiği zaman saça temizlik ve bakım yapmamak

Ayrıca uzun saçlı kişilerde yağlanma daha fazla olur. Çünkü saç kökü yağ salımını fazla yaparak saç ucuna ulaşır

saç yağlanması

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir

Saçların temiz tutulması ve gün aşırı yıkanması gerekir. Saçlar için kaliteli şampuan kullanılmalıdır. Yağları saçları olanlar saç kremi sürmemelidir. Yağlı saçları yağlardan arındıracak özel şampuanlar kullanmak faydalı olabilir.
Saçları düzeltmek için maşa kullanmak yağlanmayı arttırabilir o nedenle sık olarak maşa kullanılmamalıdır.
Saç modeli seçerken gevşek hava alabilecek dağınık modeller seçmek faydalı olabilir.
E vitamin desteği alarak saç derisindeki kan dolaşımını arttırmak ve oksijenle beslenmelerini sağlamak mümkündür. Ayrıca saçların fazla yağlı olması da kötü beslenmenin bir sonucu olabilir.

Su bardağına birkaç damla elma sirkesi damlatıp saçları durulamak ve haftada 2 kez bu işlemi yapmak yararlı olacaktır.

Büyükçe bir limonu bir bardak suya sıkın ve saçlarınızı limon suyu ile durulayın. Kullanacağınız şampuan veya sabunun doğal olmasına özen gösterin.

E vitamini desteğini alarak saç köklerinin daha fazla vitamin ve oksijen almasını sağlayabilirsiniz.

Yağlı saçlar için kullanılan bir kürdür. Saç derinize yapacağınız ufak ufak masajlarda sizlere fayda sağlayacak ve saçlarınızın çok daha uzun süre yağlanmasını azaltacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ