24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Sürekli Uyku Hali Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sürekli Uyku Hali Neden Olur ve Nasıl Geçer?

İçindekiler

Sürekli Uyku Hali Neden Olur ve Nasıl Geçer? Uyku hem zihinsel, hem fiziksel zindelik açısından oldukça önemli bir eylemdir. Gün içerisinde zinde olabilmemiz için kaliteli ve yeterli uyku insanlar için olmazsa olmazlardandır. Sabahları yorgun uyanma, sürekli olarak uyuma isteği, en uygunsuz zamanlarda uyuma isteği, sürekli esneme ve gözlerde ağrı varsa bu uyku bozukluklarının birer göstergesidir. Sürekli olarak uyku halinin birçok nedeni vardır.

Sürekli Uyku Gelmesi

Bir kişi günde ortalama 8 saat uyumalıdır, fakat bu uyku saati yaşa göre değişmektedir. Uykunun kaliteli olması, bölünmemiş olması gerekmektedir. Kişilerin sürekli uykulu olmasının en önemli sebebi uykusunu zamanında almamış olmasıdır ya da uykunun kalitesiz olmasıdır. Kimi insanlar işlerinden dolayı uyku düzensizlikleri yaşarlar. Kişi gün içinde alması gereken uykuyu almadığı zaman sürekli uyuma isteği duyar. Uykulu olmanın bir diğer sebebi ise uyku apnesidir. Fazla kilolu kişilerde görülen tıkayıcı uyku apneside sürekli uyku hali yaşar ve baş ağrısı, ağız kuruluğu ile uyanırlar.

Sürekli Uyku Hali Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Narkolepsi Nedir?

Narkolepsi adı verilen olur olmadık zamanlarda uyumak da bir rahatsızlıktır ve çoğunlukla gençlerde görülür. Bu uyku hâli ataklar halinde gerçekleşir kişi aniden mutsuzlaşır, algısı bozulur ve uyumaya başlar. Ayrıca huzursuz bacak sendromu, vardiyalı çalışma sistemi, kanda kalsiyum yükseklikleri, hipotiroidi, depresyon, aşırı kilolu olmak, alkol kullanımı, şeker hastalığı, kafa travmaları ve varsa kullanılan bir takım ilaçlar uyku haline sebep olabilir.

Neden Hep Uyku Modundayım

Sürekli uykulu olmak çoğu zaman bir hastalık olmasa da genetik faktörlere bağlı olabilir. Hareketsizlik de uyku halinin sebeplerindendir. Hareketsiz yaşam kişileri kaliteli bir uykudan yoksun bırakır ve sürekli uyku haline yol açabilir. Kansızlık gibi kan değerlerinde problem olan hastalarda da uyku hali olasıdır. Kaygı bozuklukları olan kişiler, yoğun stres döneminde olan kişiler, sürekli alkol ve kafein tüketen kişiler uyku halindedirler.

Sürekli uyku haline sebep olan durum öğrenilmeli ve öncelikle bu durumun ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Gerekli görülürse tıbbi yardım istenmelidir. Yaşam tarzında bir takım değişiklikler yapılmalı ve kaliteli bir uyku çekmek için ortam sağlanmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ