14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bir Web Sayfasında Hangi Yazı Tipinin Kullanıldığını Nasıl Öğreniriz?

Bir Web Sayfasında Hangi Yazı Tipinin Kullanıldığını Nasıl Öğreniriz?

İçindekiler

Bir Web Sayfasında Hangi Yazı Tipinin Kullanıldığını Nasıl Öğreniriz? Bir web sayfası veya blog hazırlıyorsanız önemli seçimlerinizden biri de yazı tipinin (font) ne olacağı kararı olacaktır. Yeryüzünde 100.000’den fazla font var ve seçim yapmak kolay değil. Bunun yerine beğendiğimiz bir sitenin hangi fontu kullandığını öğrenip onu veya benzer türevini kendi sitenizde kullanma yolunu seçebilirsiniz.

Google Chrome için WhatFont Uzantısı

Google Chrome tarayıcısındaki WhatFont uzantısını tarayıcınıza kurmanız yeterlidir. Chrome tarayıcınızda yer işaretleri çubuğu üzerinde uygulamalar‘ı tıklayın gelen ekranda arama kutusuna WhatFont yazın. Arama sonuçlarında WhatFont etiketi görünecektir.Ücretsiz butonunu tıklayın. Kurulum tamamlanacaktır. Chrome’u yeniden başlatın. Url adres giriş çubuğunun bulunduğu satırda bir WhatFont ikonu göreceksiniz. Bu ikonu tıkladığınız andan itibaren web sayfasında imleçin üzerine geldiği yazı tipinin family, size, renk bilgilerini görebilirsiniz.

Bir Web Sayfasında Hangi Yazı Tipinin Kullanıldığını Nasıl Öğreniriz?

Mozilla Firefox için Context Font Eklentisi

Mozilla Firefox tarayıcınızdaki menüden eklentiler adımını tıklayın.Arama kutucuğuna Context Font yazın. Gelen arama sonuçlarında Context Font eklentisini kurmak için tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra tarayıcınızı yeniden başlatın. Bir web sayfasındaki yazıyı tarayıp sağ klik yaparsanız gelen info menüde yazı tipinin font ve size bilgisini görebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ