20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Rulman Nedir Bilyalı Ve Makaralı Rulmanlar

Rulman Nedir Bilyalı Ve Makaralı Rulmanlar

İçindekiler

Rulman Nedir Bilyalı Ve Makaralı Rulmanlar. Adından da anlaşılacağı üzere rulman, bir yatak, üzerine yerleştirilen bir yük taşıyan bir şeydir. Kaykay tahtaları için bir tekerlek gibi bileşenlerinin dönüşünü ve konumunu dengelemek için kullanılır ve çok daha fazlası. Genel olarak, rulman, sürtünmeyi ve dengeleme stresini azaltarak dönme veya doğrusal hareketi mümkün kılan bir tür cihazdır.

Yataklar ayrıca, rulman yüzeyi ile yuvarlandığı yüzey arasındaki sürtünmeyi azaltan aygıtların devrilmesini sağlar. Sürtünmenin azaltılması, hızın ve verimliliğin artmasıyla beraber dönme ve doğrusal hareketin kolaylığını arttırır.

Yataklar nasıl çalışır?

Yataklar, yuvarlanmaya yardımcı olmak için iç ve dış pürüzsüz yüzeyleri olan bir topdan oluşan basit bir yapı ile çalışırlar. Top, yükün ağırlığını taşır ve kuvveti yatağın dönüşünü sağlar. Farklı yük türleri vardır ve hepsi bir yatak üzerinde aynı şekilde güç uygulamaz. Temelde, radyal ve itme olmak üzere iki tür yükleme vardır.

Çeşitli yataklar hem radyal hem itme yüklerine sahiptir. Örneğin, otomobil lastikleri düz bir çizgi ile sürüş esnasında radyal yük taşırken, bir köşeyi döndüğünde itme yüküne maruz kalırlar, zira lastikler artık radyal olarak hareket etmiyor. Bunun nedeni, lastiklerin dönme yönünde ileri doğru ilerledikleri zaman radyal yüke maruz kalmalarıdır. Bununla birlikte, radyal bir şekilde hareket etmedikleri zaman, kuvvet, bir itme yükü yaşadıkları için yatağın tarafında ağırlarlar.

Normalde günlük yaşamınızda görebileceğiniz bazı yataklama türlerinden bazılarına göz atalım:

Rulman Nedir Bilyalı Ve Makaralı Rulmanlar

Bilyalı rulmanlar

Bir bilyeli yatağı hayal etmeye gelince, herkes normal olarak, iki küçük metal top tarafından birbirinden ayrılmış iki merkezli metal daireden oluştuğunu düşünürdü. Radyal ve itme yüklerini karşılayabildikleri için günlük hayatımızda en yaygın olanlarıdır. Onların tek dezavantajı, az miktarda ağırlık kullanabilmeleri. Bu rulmanları, makaralı bıçak ağızları, sabit diskler ve daha pek çok uygulamada bulabilirsiniz.

Makaralı Rulmanlar

Makaralı Rulmanlar genellikle, birincil silindirin bir silindir olduğu ağır yükleri taşımak üzere tasarlanmıştır. Bu, yükün daha büyük bir alana dağıldığı anlamına gelir ve bu da rulman daha büyük miktarlarda taşıma kapasitesine sahiptir. Sözü edilen yatağın yapısı, radyal yükleri tutabileceğini, ancak itme yükleri için uygun olmadığını söylüyor. Bir boşluk olduğu bir uygulamada bir iğne yatağı kullanılabilir. İğneli rulmanlar küçük çaplı silindirlerle çalışır çünkü daha küçük uygulamalara sığmaları daha kolaydır.

Bilyalı Rulmanlar

Ball Thrust Rulmanları özellikle itme yüklerini işlemek üzere tasarlanmıştır. Bu tür rulmanların ana karakteristikleri, düşük hızlı düşük ağırlık konseptli uygulamalarda itki yüklerini yalnızca ele almalarına dayanmaktadır. Örneğin bar tabureleri, oturağı desteklemek için bilyalı rulmanlardan faydalanıyor.

Makaralı Rulmanlar

Bu rulman lar, ağırlık taşımak için yetenekleri arasındaki fark hariç, bilyeli rulmanlara çok benzerdir. Silindir itme rulmanları, bilyalı rulmanların aksine, daha büyük miktarda itme yükünü önemli ölçüde destekleyebilir. Genellikle bunları kullanmanın en yaygın uygulandığı sarmal dişlileri destekleyen otomobil transmisyonlarında bulunurlar ..

Konik Makaralı Rulmanlar

Konik makaralı rulmanlar büyük miktarda radyal ve aynı zamanda itme yüklerini işlemek üzere tasarlanmıştır. Yüklerin taşınmasıyla ilgili çok yönlülükleri nedeniyle, bunlar genellikle otomobil göbeklerinde bulunur. Otomobil tekerleklerinden taşınması beklenen aşırı radyal ve itme yüklerini karşılamak için muazzam kapasiteye sahiptirler.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ