08.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi?

Dondurmanın tarihi, dondurmayı ilk kim buldu ve ilk kim yedi gibi sorular hep kafamızı kurcalamıştır.

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi?

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Nerede Yedi?

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi? Dondurmayı ilk kim buldu ve ilk kim yedi gibi sorular hep kafamızı kurcalamıştır. Bazen Kahramanmaraş dondurması, bazen Roma dondurması tabi bunlara yazımızda açıklık getireceğiz.

Roma imparatorluğunun başında olan dönemin kralı Neron, çok zalim ve acımasızdı. Neron yemeği çok sevdiği için Koca şişko ve pisboğaz gibi sözlerde peşinde gelirdi. Onun için yemek her zaman ilk plandaydı. Neron yemeğe olan büyük ilgisinden dolayı yeni yemeklerin icadı için şehir halkına duyurur. Yeni yemekler bulabilmek için gece gündüz çalışan halk, kral Neron‘a yaptığı yemekleri sunarlardı. Bir yaz günü Romalılardan biri etrafında göz gezdirirken gözü dağın tepesindeki kara çarpar ve bu ona büyük bir fikir vermiştir. Romalı dağın tepesindeki karı getirir üzerine biraz bal birazda ezdiği meyve püresi ile karı karıştırarak kral Neron’a ikram eder. Yazın sıcağında böyle bir lezzeti tadan Neron, o kadar çok beğendi ki bir çok köleyi kar getirmesi için dağlara gönderir. Bunun devam etmesiyle dondurmanın tarihi de başlamış oldu.

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi?

Catherine de Medici adında bir Fransız kadın öğrendiği dondurma tarifini 1550 yılında Fransa ya götürür. Fransa kralı 1. Charles için dondurma yapılır ve ikram edilir. 1. Charles dondurmayı çok sevdiği için ahçısına yüksek maaş bağlar ve bu tarifin sır kalması için onu uyarır. Fakat ahçı bu sırrı kısa bir süre içerisinde bozarak tarifi bir arkadaşına verir ve oda bir başka arkadaşına vererek bu şekilde tüm Avrupa ya dondurmanın tarifi yayılır.

Ancak dağların tepesinden kar getirip muhafaza etmek çok maliyetli bir iş olduğu için zenginler tüketebiliyordu. Dondurma yapımı için belli bir süre dağlardan kar getirilmesine devam edildi. 1775 yılında soğutma ve buz sistemi keşfedilince dondurmacılık mesleği ortaya çıkmış oldu. Şimdi ise dondurmanın her çeşidini bulabiliyor ve tüketebiliyoruz. Fakat fazla tüketmek zararlıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ