01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Navigasyon Kullanmak Beyni Köreltiyor mu?

Navigasyon Kullanmak Beyni Köreltiyor mu?

Navigasyon Kullanmak Beyni Köreltiyor mu? Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğundan beri, insanlar artık kimseye adres sormadan navigasyon kullanarak hiç bilmedikleri ve görmedikleri yere kolayca ulaşabiliyorlar. Ama dijital kestirmeler ve yön/yer bulmalar beyinlerimizi tembelleştiriyor olabilir. En son ne zaman bir adresi navigasayon kullanmadan bulmaya çalıştınız hatırlayın bakalım.

Şu bir gerçek ki yön bulma becerilerimizi ne kadar az kullanırsak o kadar köreliyor, bunu kafadan atmıyoruz konuyla ilgili 2006 yılında University College London tarafından yapılan bir araştırma var, bu araştırmada;

hippokampus

Şehrin labirent gibi sokaklarında mekik dokuyan taksiciler ile sabit rotaları takip eden otobüs şoförleri arasında bir karşılaştırma yapılıyor. Taksi şoförlerinin hippokampus (navigasyondan sorumlu beyin bölgesi) kısmının daha büyük olduğu, bununda zihinsel haritalar konusunda karışık yolları kullanan tasicilerin, sabit güzergahta gidip gelen otobüs şoförlerine göre daha üstün olduğunu göstermiştir.

University College London tarafından yapılan daha yeni bir araştırmada, kendi başına yol bulmaya çalışanlarla bu iş için uygulama kullananların zihinsel aktivitelerini kıyasladı. Kendi başına yol bulmaya çalışanların hippokampusunda daha fala etkinlik vardı. Yani arada bir de olsa telefonu bir kenara bırakıp yolunuzu bulmaya çalışmakta fayda var gibi görünüyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ