14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Renk Körlüğü Engel mi?

Renk Körlüğü Engel mi?

İçindekiler

Renk Körlüğü Engel mi? Renk körlüğü genellikle erkeklerde görülen renkleri ayırt edememe bozukluğudur. En fazla görülen şekli kırmızı ile yeşilin ayırt edilememesidir. Çok yaygın olarak görülen bu hastalığın ileri seviyelerinde dünyayı sadece siyah beyaz olarak görmek olacaktır. Kadınlarda 200 de erkeklerde 20 de 1 olarak görülen bu durum kalıtsal renk körlüğünde ise görmede bir kayıp olmamaktadır. Ailesinde renk körlüğü olan bir kişinin renk körü olma ihtimali yüksektir. Uzmanlar renk körlüğünün genetik geçişli bir hastalık olduğunu ve renk körlüğünün tam nedenini bulunamadığını söylemektedirler.

Peki renk körü olduğumuzu nasıl anlarız?

Çok yaygın olarak görülen doğumdan sonra kalıtsal renk körlüğünde sarı, kırmızı, turuncu ve yeşil aynı biçimde algılanır. Tek ayırt etme durumu yoğunluğuna göredir. Renk körlüğü günlük yaşamınızı pek etkilemese de iş hayatınızda birçok olumsuz nedenler doğurabilir.

Günümüzde ehliyet alabilmek için renk körlüğü testinden mutlaka geçmeniz gerekecektir. Bazı poliklinik ve sağlık kuruluşları sizin renk körü olduğunuzu ehliyet alamayacağınız, renk körü olduğunuz raporunu kayıt edeceğini söylüyor. Sizde panik yaparak ehliyet sınavına girdim, kazandım nasıl böyle bir şey olur şeklinde alevleniyorsunuz. Doktor size danışmaya gidin ücretini yatırın bende düzgün olarak raporunuzu doldurayım diyor. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka ilgili makamlara şikayetinizde bulunun. Aslında gözlerinizde bir problem yok, yanıltıcı testler ile sizin kafanızı karıştırıp sizi bu durumdan nasıl kurtulabilirim durumuna düşürüyorlar. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Peki renk körlüğü bende var mı? Nasıl anlarım?

Ufak bir test yapalım.

Renk Körlüğü Engel mi?

Yukarıdaki 6 resimdeki sayıları net okuyamıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz olabilir. İnsan gözü içerisinde bulunan retina tabakası ile renkler algılanır ve ayırt edilir. Retina renk algılamasında oluşabilecek bir sorunda tüm renkleri gri olarak görmek mümkün olur. Testlerde sayıları okuyamama veya renkleri birbirine karıştırıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

Cevaplar: 12, 33, 38, 51, 69, 74
Soru işaret cevap hiç bir numara yok anlamındadır. % 80 ine doğru cevap verdi iseniz sorun yok demektir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ