21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi ile Konforlu ve Şık Olun!

Doğru Spor Ayakkabı Seçimi ile Konforlu ve Şık Olun!

Sağlam, konforlu ve sağlıklı bir yürüyüş için ideal bir ayakkabıya sahip olmak gerekiyor. İdeal bir ayakkabı ise, doğru spor ayakkabı seçmek ile mümkün oluyor. İnsanların bazıları spor ayakkabı seçimi yaparken uzun soluklu bir araştırma gerçekleştirirken kimi insanlar bildikleri tarz ve modelden ilerleyerek standart bir ayakkabı modeli satın alıyor.

Önce tercih edilen spor ayakkabı rahat ve kullanışlı ise o ayakkabıdan tekrar almak da alternatif bir seçenek olabiliyor. Ancak spor ayakkabının ayağa ideal olduğundan emin olmak da gerekiyor.  Peki, ideal spor ayakkabı olduğu nasıl anlaşılıyor?

İdeal Spor Ayakkabı Seçimi

Uzun süre giyilen spor ayakkabılar, ayak ile uyumlu duruma geldiğinden kişiye rahatlık hissiyatı verebiliyor. Bu durumda, zaman geçtikçe ayakkabının ayakların şeklini alması ya da ayakların ayakkabını şekline girebilmesi etkili oluyor. 

Kullanılan ayakkabıda olabilecek ergonomik bir çıkıntı, bozukluk vb. durumlar ayakta da yanlış gelişime sebebiyet verebileceği için rahat denilen ayakkabı sanıldığı kadar rahat ya da konforlu olmayabiliyor. O nedenle spor ayakkabı seçimi yaparken titiz davranmak gerekiyor.

Doğru spor ayakkabı seçimi, gelişme çağındaki çocuklar için de büyük önem taşıyor. Çünkü çocukların ayak yapısının gelişim gösterdiği dönemde sağlıksız bir ayakkabı giymesi, gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum ise, geri dönüşü olmayacak rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Hem yetişkinlerin hem de çocukların ideal ayakkabı modelini seçmesi için dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak en ideal ayakkabı seçilebiliyor. İşte spor ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gerekenler!

Spor Ayakkabı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok marka tarafından çeşitli renk, özellik, tasarım ve kalite de spor ayakkabı modeli üretiliyor. Orijinal, muadil, sahte olmak üzere çeşitli kategorilere ayrılan ayakkabıların estetik görünümleri ve kaliteleri birbirinden farklı oluyor. Gündelik yaşam için muadil ve sahte ayakkabı modellerine yönelebiliyorken; yoğun iş temposu, hareketli yaşam ve sporsal faaliyet için orijinal ayakkabı modellerinden tercih edilebiliyor. Ancak ayak sağlığı için orijinal spor ayakkabı seçimi yeterli bir sebep olmuyor.

Her spor ayakkabının tasarımı, esnekliği, tabanı ve özelliği farklı olduğu için dikkat edilmesi gereken daha pek çok detay bulunuyor. Ne kadar orijinal ayakkabı tercih edilse de ayak yapısına uygun değilse, gün boyunca konforsuz hissedilmesine neden olabiliyor. Uzun vadede düşünüldüğünde ise ortopedik problemlerle karşılaşılabilir. O nedenle Skechers, Hammer Jack, Adidas, Puma, Nike gibi daha pek çok orijinal ayakkabı markalarından seçim yaparken bazı detaylar göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunlar:

Spor Dalına Uygun Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabı seçiminde bulunurken dikkat edilmesi gereken ilk husus, ilgilenilen spor dalı oluyor.  Günümüzde her spor dalına uygun renkte, tasarımda ve özellikte üretilen spor ayakkabı modelleri bulunuyor. Bu tasarımlarda bulunan özel yastıkçık sayesinde ilgilenilen spor aktivitesinden yüksek verim alınabiliyor. Örneğin tenis sporu yapan bir kullanıcının genelde parmak uçları hareket halinde oluyor. Bunu dikkate alarak üretim yapan markaların tenis ayakkabılarında, bu duruma destek veren yastıkçıklar bulunuyor.

Voleybol ve basketbol gibi sporlar ile ilgilenirken ise, bol bol sıçrama yapıldığı için ayağın burkulması muhtemel oluyor. O nedenle basketbol ve voleybol ayakkabı tasarımlarının taban ve topuk kısmında yastıkçık yer alıyor. Bunun dışında burkulmaları engellemek için ayak bileğini kavrayan konçlu ayakkabı tasarımları da bulunuyor. Yürüyüş ve koşu faaliyetlerinde tabana gelen darbeleri yumuşatmak için uygun tabanlarda ayakkabılar tasarlanıyor.

Skechers kadın

Spor Ayakkabının Kalitesi

İdeal spor ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir detayda, ayakkabının kalitesi oluyor. Hem muadil hem de orijinal spor ayakkabıların düşük, orta ve yüksek kalitede tasarımları bulunuyor. Kullanılacak ayakkabıdan yüksek verim alınmak isteniyorsa, yüksek kaliteye sahip olan modellerin seçilmesi gerekiyor. Örneğin Hammer Jack spor ayakkabı modellerinin yüksek kaliteli ve yumuşak tabanlı tasarımlardan seçmek ideal oluyor. Üstün kaliteye sahip olan spor ayakkabılar kullanıcıya uzun ömürlü kullanım da vadediyor.

Spor Ayakkabının Markası

Spor ayakkabı seçiminde bulunurken göz önünde bulundurulması gereken bir faktör de marka oluyor. Sayısız marka tarafından üretilen spor ayakkabıların kaliteleri düşük, orta ve yüksek segmentte ilerleyebiliyor. Bu ayakkabıların çoğu yumuşak tabanı, esnekliği, hava geçiren malzemesi ve ayağı rahatlıkla kavrayan yapısı ile dikkat çekiyor. Bahsi geçen özelliklere bir örnek, Skechers kadın orijinal ayakkabı oluyor. Bahsi geçen bu spor ayakkabı, her ayağın şeklini ve kıvrımlarını kavrayarak, ayağın gün boyunca rahat etmesine olanak tanıyor.

Spor Ayakkabının Numarası

Özel tasarıma sahip olan spor ayakkabı modelleri, kişinin vücudu ile yer arasındaki güç dağılımını dengelemeye yardımcı oluyor. Bu dengenin ideal olması için seçilen ayakkabıların ne bol ne de dar olması gerekiyor. Yani kişinin tam ayak numarasına sahip olan bir ayakkabı seçmesi önem taşıyor.

Ayakkabının Rengi

İdeal spor ayakkabı seçimi yaparken rengi de dikkate almak gerekiyor. Özellikle kullanışlı bir spor ayakkabı modeli arayan insanların, renk konusu üzerinde ekstra durması mühim oluyor. Mavi, lacivert, beyaz, siyah, gri, pudra, pembe, açık mavi ve su yeşili gibi daha pek çok renk seçeneğinde spor ayakkabı bulunuyor. Beyaz, siyah ve gri renkleri son derece kullanışlı olan renkler oluyor.

Ayakkabının Tabanı

Ayaklar yoğun iş temposunda ve sportif faaliyetlerde bulunurken sürekli darbeye maruz kalıyor. Çünkü ani adımlar, zıplamalar vb. durumlar yaşanabiliyor. Ancak doğru spor ayakkabı tasarımı ile bu ani basınçlar homojen bir şekilde dağıtılabilir. Bu yüzden spor ayakkabı modellerinden tabanları yumuşak ve kalın yapıda olanlara yönelmek doğru oluyor.

Mevsime Uygun Ayakkabı Seçimi

Kişisel Zevk ve Tercihler

Spor ayakkabılar birbirinden şık renk ve tasarımlarda üretiliyor. Bu da her tarza ve her ihtiyaca cevap vermeyi başarıyor. O nedenle kişinin giyeceği kıyafetleri, yapacağı kombinleri ve gideceği organizasyonu düşünerek spor ayakkabı seçiminde bulunması gerekiyor.

Pastel tonlardan veya desenli kıyafetlerden oluşan kombinlerin altına beyaz, gri, bej, pudra, ekru gibi açık renk spor ayakkabı modellerinden alınması öneriliyor. Aynı şekilde klasik ve koyu renkli kıyafetlerin altına siyah, lacivert veya füme spor ayakkabılardan tercih edilmesi gerekiyor.  

Mevsime Uygun Ayakkabı Seçimi

Spor ayakkabı modelleri yaz, kış ve sonbahar aylarında tercih edilebilmek üzere farklı renk, tasarım, kumaş ve özellikte üretiliyor. Yaz ayları için üretilen modeller nefes alabilen yapısı, esnekliği, hafifliği ve yumuşak iç tabanı ile dikkat çekiyor. Dolayısıyla bu tarz spor ayakkabı modelleri ayağı terletmiyor ve koku gibi problemleri önüne geçiyor.

Sonbahar ve kış aylarına uygun tasarlanan ayakkabı modelleri ise genelde yüksek tabana, yumuşak iç tabana ve su geçirmeyen yapıya sahip oluyor. Bu özelliklerinden ötürü yağışlı ve soğuk geçen kış aylarında ayağı koruyarak, sıcacık tutuyor. Spor ayakkabı seçiminde bulunurken içerisinde bulunulan mevsimi dikkate almak son derece önemli oluyor. Aksi durumda ayakkabı ne kadar rahat ve konforlu olursa olsun, mevsimine uygun olmayınca kullanışsız oluyor. Yukarıda bahsedilen tüm detaylar göz önünde bulundurularak ayakkabı seçimi yapıldığında ideal ayakkabıya sahip olunuyor. Bu durum neticesinde ise sağlıklı ve konforlu ayaklar ile yüksek enerji elde edilebiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ