21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Osmanlı Dönemi El Sanatları Nelerdir

Osmanlı Dönemi El Sanatları Nelerdir

Osmanlı Dönemi El Sanatları Nelerdir?Ülkemizde müzeleri, tarihi mekanları gezdiğimizde her zaman görselliğin ön planda olduğunu görürüz; ihtişamlı ve süslemeli mekanlar, ince ayrıntılarla dolu işlenmiş eşyalar… Osmanlı Dönemi’nde sanata oldukça önem verildiği yüzyıllar sonra dahi açık bir şeklide ortadadır.

1 – Çinicilik Sanatı

Orta Asya’dan gelen bir Osmanlı geleneğidir. Bu sanatın geleneğe dönüşmesinin sebebi; saraylarda neredeyse tüm görseller üzerinde sıkça kullanılmasıdır. Osmanlı Dönemi’nde çiniciliğin merkezi ilk olarak İznik’tir. Daha sonra Kütahya’da bu sanatın ustaları toplanıp merkez haline getirmişlerdir. Osmanlı Dönemi’nde en çok kullanılan Çinicilik tekniği, İznik sır altıdır. Bu teknik; bitkisel motiflerin kırmızı ağırlıklı olmak üzere sarı ve yeşil tonlarının da kullanıldığı bir çizim şeklidir.

2 – Hat Sanatı

Osmanlı Dönemi El Sanatları Nelerdir

İslamiyet’e geçişle birlikte başlayan bu sanat güzel yazı yazma amaçlıdır. Resim sanatına pek sıcak bakılmadığı dönemlerde resim yerine kullanılan bir sanattır. Hat sanatını icra eden kişilere hattat denir. Türk yazı sanatının en ihtişamlı dönemi Osmanlı hattatları tarafından yaşanmıştır. 13. yüzyüıldan itibaren belli başlı hat çeşitleri; reyhani, tevki, rika, muhakkak ve sülüstür. Osmanlı Dönemi önemli hattatları; Mustafa Rakım Efendi, Kazasker Mustafa İzzet, Ahmet Karahisari, Hafız Osman ve Amasyalı Şeyh Hamdullah’tır. Hat sanatı Osmanlı Dönemi’nde padişahların fermanlarını çokça süslemiştir. Dönemin ünlü hattatları padişahların isimlerini yazarak kendilerine hediye etmişlerdir. Bu gelenek günümüze kadar gelmiş; hala turistik bölgelerde isimler hat sanatıyla yazılarak hediyelik eşya şeklinde satılmaktadır.

3 – Cilt Sanatı

Bu sanat; Osmanlı Dönemi’nde büyük emekler sarf edilerek el yazması tekniğiyle çoğaltılmış değerli eserlerin korunması amacıyla geliştirilmiştir. Müzelerde görülen ciltli eski el yazması eserlerin çoğu o dönemden kalma olup; cilt kaplaması sergilemek amacıyla sonradan oluşturulmamıştır. Bu sanat için en çok büyükbaş hayvan derisi iyice dövülüp işlenerek bir hammadde olarak kullanılmıştır.

4 – Cam Sanatı

Camilerde ve ahşap binalarda hem süsleme hem de pencere şekillendirme şeklinde yapılan bir sanattır. Renkli küçük cam parçaları birleştirilerek çini desenlerini andıran motifler oluşturulur.

Bir önceki yazımız olan Geleneksel Türk El Sanatları Nelerdir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ