20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Minoksidil İle Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Minoksidil İle Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Minoksidil (loniten), erkeklerde saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilk ilaçtır. Uzun yıllardır hap formundaki Minoksidil yüksek tansiyon tedavisinde geniş bir şekilde kullanıldı. Daha sonra aynen finasterid’de olduğu gibi uzmanlar minoksidilin çok ilginç bir yan etkisini keşfettiler. Bu ilacı kullanan insanların çenelerinde, ellerinin arkasında, hatta alınlarında saç büyümesi görüldü.

Bazı araştırmacılar minoksidili direkt başa uygulanması halinde saç dökülmesi görülen alanlarda saç büyümesi olabileceği düşüncesine sahipti. Denemeler yapıldığında saç dökülmesi alanının genişliğine bağlı olarak çeşitli derecelerde saç büyümesi görüldü. O zamanlar bu tedavi bir devrim niteliğindeydi.

Minoksidil’in saç dökülmesi sürecini yavaşlattığı ve saç çıkarttığı klinik olarak ispatlanırken, çoğu uzman da minoksidili saç dökülmesi sorununa karşı mücadelede çok fazla etkili ilaç olarak görmüyordu. Çünkü minoksidilin saç dökülmesi sorununa hormonal bir etkisinin olmaması, onu geçici bir çözüm kılıyordu.

Finasterid tedavisinden uygun yanıt alamayanlara hala bu ilaç tavsiye edilir. Erkeklerde saç dökülmesi sorununda ilk başvurulması gereken çözüm yolu olarak tavsiye edilmez. Ama kısa vade de olsa etkili olduğu bir gerçektir.

Bir önceki yazımız olan Erkeklerde Saç Dökülmesini Önlemek Mümkün mü? başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ